Austrálie začne mnohem přísněji trestat zločiny z nenávisti, pachatelé za ně půjdou do vězení na rok až šest let. Zpřísnění zákonů schválil parlament. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.
Vláda novely označila za „nejpřísnější zákony, které kdy Austrálie proti zločinům z nenávisti měla“. Nové zákony byly přijaty ve čtvrtek po vlně antisemitských útoků, které se staly hlavním diskuzním tématem v zemi.
Mandatory jail for Nazi salutes under new Australia lawshttps://t.co/VnFlP5HZru
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 6, 2025
Vystavování nenávistných symbolů nebo provádění nacistického pozdravu trestáno nejméně jedním rokem vězení. Další tresty zahrnují minimálně tři roky za financování terorismu a šest let za spáchání nebo plánování teroristických činů.
Provádění nacistického pozdravu a zobrazování nacistických symbolů, jako je hákový kříž, je zakázáno od ledna 2024 a hrozí za ně až jeden rok vězení. Čtvrteční změny však zavádějí povinný trest odnětí svobody.
„Chci, aby lidé, kteří se dopouštějí antisemitismu, byli pohnáni k odpovědnosti, obviněni a uvězněni,“ řekl podle Reuters premiér Anthony Albanese, který byl původně proti povinným trestům vězení za zločiny z nenávisti.
Kritici z řad vlády i opozice
V posledních měsících došlo v Austrálii k několika útokům na židovské cíle, píše BBC. Minulý týden našly úřady v Sydney karavan s výbušninami a antisemitským vzkazem. K nálezu došlo jen týden poté, co bylo zapáleno dětské centrum v blízkosti židovské školy a synagogy v Sydney a na jedné z jeho zdí byly spatřeny antisemitské nápisy. A v prosinci byla zapálena synagoga v Melbourne s věřícími uvnitř. Při incidentu, který vyvolal v zemi šok, nebyl nikdo vážně zraněn.
Kritici nicméně tvrdí, že vládní Labouristická strana ustupuje požadavkům opozice a jde proti své vlastní dosavadní politice. Bývalý labouristický senátor Kim Carr kritizoval stranu za to, co označil za „jasné porušení národní platformy Labouristické strany“.
Labouristé dříve vystupovali proti trestům vězení za zločiny z nenávisti s odůvodněním, že tyto tresty nesnižují kriminalitu, podkopávají nezávislost soudů a v praxi jsou často diskriminační.
Ani opoziční strany však schválení novel příliš nepochválily, naopak obvinily labouristy, že s reformami otálejí. „Parlament dnes nejedná kvůli rozhodnosti labouristů,“ řekl novinářům v Canbeře liberální senátor James Paterson. „Premiér byl popotahován, aby konečně zavedl tvrdou legislativu, která zajistí skutečné postihy za toto chování.“
„Tady nejde o politiku,“ řekl ministr vnitra Tony Burke ve středu večer, když byly pozměňovací návrhy předloženy parlamentu. „Jde o to, zda australský parlament považuje za přijatelné obhajovat, vyhrožovat nebo páchat násilí na jiné osobě kvůli tomu, kým je, ke komu se modlí nebo koho miluje.“