Papež František se ve středečním prohlášení nejostřeji vyjádřil ke klimatické krizi. Obvinil z ní velké průmyslové podniky a světové vůdce, jakož i „nezodpovědný“ životní styl Západu. Informuje o tom CNN, The Guardian a další servery.
„Naše reakce nejsou adekvátní, zatímco svět, ve kterém žijeme, se hroutí. Možná se blíží k bodu zlomu,“ napsal papež v encyklice Laudate Deum („Chvalte Boha“) o 7 000 slovech.
Pope urges rich world to make profound changes to tackle climate crisis https://t.co/mBQW0ENQ9r
— Guardian news (@guardiannews) October 4, 2023
„Některé důsledky klimatické krize jsou již nezvratné, přinejmenším na několik set let. Jako například zvyšování globální teploty oceánů, jejich okyselování a úbytek kyslíku,“ napsal.
Papež podle CNN podrobil tvrdé kritice popírače klimatických změn.
„Navzdory všem pokusům popírat, zamlčovat, zamlčovat nebo relativizovat tento problém jsou příznaky klimatických změn zde a jsou stále zřejmější. Nikdo nemůže ignorovat skutečnost, že v posledních letech jsme svědky extrémních povětrnostních jevů, častých období neobvyklých veder, sucha a dalších protestních výkřiků planety,“ uvedl.
Klimatické změny se podle hlavy církve budou pravděpodobně jen zhoršovat. „Jejich ignorování zvýší pravděpodobnost extrémních jevů. Ty jsou stále častější a intenzivnější,“ napsal.
Zvláštní pozornost papež věnoval nepřiměřené odpovědnosti bohatých zemí za klimatické změny. „Uvážíme-li, že emise na jednotlivce ve Spojených státech jsou asi dvakrát vyšší než emise jednotlivců žijících v Číně a asi sedmkrát vyšší než průměr nejchudších zemí, můžeme konstatovat, že rozsáhlá změna nezodpovědného životního stylu spojeného se západním modelem by měla významný dlouhodobý dopad,“ pokračoval.
Zaťal i do vlastních řad
Obvinil také světové lídry a společnosti, které podle něj dávají přednost krátkodobým ziskům a ziskům před opatřeními v oblasti klimatu. „Klimatická krize bohužel není zrovna záležitostí, která by zajímala velké ekonomické mocnosti. Jejich zájmem je co největší zisk s minimálními náklady a v co nejkratším čase.“
Kritiku namířil i na vlastní církev a zmínil se o „některých odmítavých a sotva rozumných názorech, s nimiž se setkává“. „A to i v katolické církvi,“ napsal.
Jak píše The Guardian, papež má pochopení i pro radikální klimaaktivistické skupiny. Ve spise obhajoval jejich činy. „Tyto skupiny bývají negativně vykreslovány jako ‚radikální‘. Ve skutečnosti zaplňují prázdný prostor, který zde zanechává celá společnost. Každá rodina by si měla uvědomit, že v sázce je budoucnost jejich dětí,“ míní hlava církve.
Papežovo prohlášení navazuje na jeho encyklický list Laudato Si („Buď pochválen“) z roku 2015. Ten byl vůbec prvním spisem zcela věnovaným ekologickým otázkám, jež se staly základním kamenem jeho pontifikátu.
Zřejmě ne náhodou se takto papež vyjádřil před konferencí OSN o klimatu COP28, která začíná koncem listopadu v Dubaji. Země na ní budou podstupovat „globální inventuru“, aby zhodnotily, jak rychle postupují při plnění klimatických cílů.