Podle zdravotníků přibývá důkazů, že běžný virus souvisí se vzácnými případy žloutenky, které se objevují u některých malých dětí. Za záhadný nárůst dětské hepatitidy může zřejmě adenovirová infekce, informovaly stanice BBC a CNN.
Celosvětově bylo zaznamenáno 169 případů a jedno úmrtí. Jen ve Spojeném království onemocnělo 114 dětí a 10 z nich muselo podstoupit transplantaci jater.
Podle britské Agentury pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) se jako nejpravděpodobnější příčina jeví kmen adenoviru s názvem F41.
Většina postižených dětí je starších pěti let a měla příznaky onemocnění gastroenteritidou – průjem a nevolnost – následované žloutenkou neboli zežloutnutím kůže a očí. To bývá známka toho, že játra bojují.
„Informace získané v rámci našich šetření stále více nasvědčují tomu, že tento nárůst náhlého výskytu hepatitidy u dětí souvisí s adenovirovou infekcí. Důkladně však zkoumáme i další možné příčiny,“ řekla BBC Meera Chand, ředitelka oddělení klinických a nově se objevujících infekcí UKHSA.
Můžou za to lockdowny?
Odborníci zdůrazňují, že většina dětí, které se adenovirem nakazí, má mírný průběh. Případy zánětu jater – tzv. hepatitidy – jsou velmi vzácné, ale mohou být velmi závažné.
Vědci a lékaři nyní zkoumají, zda virus nezmutoval do nové podoby, která by mohla snadněji vyvolat zánět jater.
Dalším možným vysvětlením je, že omezení zavedená během covidové pandemie mohla vést k tomu, že malé děti byly poprvé vystaveny adenoviru o něco později. U některých z nich to pak mohlo vést k silnější imunitní reakci.
Takovou teorii má například Calum Semple, který je odborníkem na infekční nemoci na Liverpoolské univerzitě. „Adenovirus prakticky vymizel během epidemie covidu, a nyní se opět vrátil,“ uvedl. Řekl také, že se zkoumají i další hypotézy, včetně toho, zda nedávná infekce covidem nemůže být spolu s adenovirem spouštěčem jaterních problémů. CNN však upozorňuje na to, že většina dětí nakažených touto záhadnou hepatitidou covid vůbec neměla.
Souvislost s vakcínou proti covidu podle vědců neexistuje. Není známo, že by některý z aktuálně potvrzených případů u dětí mladších 10 let ve Velké Británii byl očkován.
Případy byly zaznamenány ve všech čtyřech zemích Spojeného království.
Pozor na neobvyklou únavu a bolesti břicha
Dr. Chand na mimořádném zasedání Evropského kongresu klinické mikrobiologie a infekčních nemocí (ECCMID) v Lisabonu v pondělí uvedla, jak do sebe začínají zapadat jednotlivé dílky skládačky, aby bylo možné pochopit tuto neobvyklou a náročnou situaci.
Rodiče mohou být podle ní uklidněni tím, že podobné případy jsou vzácné. Měli by ale znát příznaky, které je třeba kontrolovat. Mezi ně patří neobvyklá únava, bolesti břicha, ztráta chuti k jídlu, žloutnutí očí nebo kůže, tmavá moč či bledě zbarvená stolice. Další příznaky mohou být bolesti svalů a kloubů, svědění kůže či vysoké teploty.
Běžná hygienická opatření, jako je důkladné mytí rukou pomáhají omezit šíření mnoha běžných infekcí, včetně adenoviru.
Děti, které mají příznaky gastrointestinální infekce včetně zvracení a průjmu, by podle odborníků měly zůstat doma a do školy nebo školky se vrátit až po 48 hodinách od odeznění příznaků.