Region Kalábrie v jižní Itálii nabízí lidem, kteří by se chtěli usadit ve zdejších malých vesničkách, 28 tisíc euro (zhruba 714 tisíc korun). Má to ale několik háčků, píše CNN.
Usadit se v malebné vesničce v jižní Itálii, kde je téměř neustále teplo, a ještě za to dostat spoustu peněz? Zní to jako sen, ale pro odvážné mladé lidi to může být realita. Kalábrie chce zachránit chřadnoucí populaci ve spících vesničkách, které jsou buď u moře, nebo v horách. Celý projekt by měl odstartovat v příštích týdnech na internetu, Kalábrie už do něj investovala 700 tisíc euro (přibližně 18 milionů korun). Uchazeči musí ale splnit několik zásadních podmínek.
Tahle vesnice není pro starý
Předně musí po nastěhování začít podnikat – a to tak, že buď rozjedou svůj byznys, nebo si vyberou nějakou živnost, kterou nabízejí úřady. Musí také získat občanství a nastěhovat se do Kalábrie v maximální lhůtě devadesáti dnů po schválení žádosti. Nesmí být také starší než čtyřicet let – sorry, boomeři. Kalábrie tak doufá, že se podaří přilákat mnoho mladých lidí a proaktivních mileniálů, kteří se nebojí práce.
Gianluca Gallo, jeden z regionálních zastupitelů, CNN řekl, že peníze, které nabízejí, lze čerpat měsíčně po dobu tří let (jednalo by se přibližně o tisíc euro měsíčně). Úřady případně můžou poskytnout novému obyvateli částku jednorázově, aby mohl zafinancovat počínající byznys. To může být například restaurace, bar, zemědělská farma nebo obchod.
„Řešíme teď technické detaily, přesnou částku měsíčního příjmu a také to, jestli můžeme do projektu zahrnout i větší vesnice, které mají například kolem 3000 obyvatel,“ řekl Gallo. „Vesnice mají velký zájem a pokud bude tato první vlna úspěšná, budeme jejich seznam v příštích letech rozšiřovat,“ dodal. 75 % měst a obcí v Kalábrii má méně něž 5000 obyvatel a politici mají strach, že v některých z nich může život vymřít zcela.
Už dříve některé italské vesnice nabízely ke koupi nemovitosti za jedno euro. Projekt „aktivního občanského příjmu“ je ale více zacílen na znovuoživení malých komunit, řekl Gianpietro Coppola, starosta Altomonte. „Pro nás je to experiment sociální inkluze. Chceme přitáhnout lidi, aby u nás žili a zvelebili nevyužitá místa jako konferenční sály nebo kláštery. Nejistý turismus a prodej domů za euro není úplně nejlepší způsob, jak zkrášlit jih Itálie,“ řekl.