Za několik měsíců začne podle BBC výstavba nového kontroverzního ropovodu propojujícího Ugandu a Tanzanii. Cílem je distribuovat ropu na světové trhy a pozdvihnout ekonomiku obou afrických států. Projekt ovšem rozděluje společnost v Ugandě i ve zbytku světa. Postavila se proti němu například Evropská unie. Africké země však považují ropovod za životně důležitý.
Za několik měsíců zahájí podle informací stanice BBC News ropná společnost Tanzania Petroleum Development Corporation výstavbu kontroverzního Východoafrického ropovodu (EACOP).
Ropovod o celkové délce 1440 kilometrů povede ze západougandského naleziště ropy z roku 2006 do přístavu v Tanzanii Tanga. Cílem projektu za 3,5 miliardy dolarů je distribuovat ropu na světové trhy.
Cop 27: Uganda-Tanzania oil pipeline sparks climate row https://t.co/t1Aj9R5o44
— BBC News (World) (@BBCWorld) October 23, 2022
Projekt ovšem rozděluje ugandskou společnost. „Bývali jsme zdrojem manioku a citrónu. Teď je jejich nedostatek. Nemůžeme sklízet ani kokosové ořechy, které tam vidíte, protože už to není naše země,“ řekl Juma Hamisi pod falešným jménem pro BBC.
Poukazoval přitom na kdysi plodnou oblast na poloostrově Chongoleani, v níž se kdysi dařilo farmářům. A kterou koupila ropná společnost za účelem vybudování ropovodu.
Oba africké státy považují ropovod díky jeho přínosům pro ekonomiku za životně důležitý. Evropská unie však volala po zastavení projektu.
Pokrytectví, zní z Ugandy
Podle EU projekt porušuje lidská práva a představuje riziko pro životní prostředí a klima. Vlády Tanzanie i Ugandy však intervenci EU zamítly. „Jsou nesnesitelní, tak povrchní, egocentričtí a nesprávní,“ rozhořčil se prezident Ugandy Yoweri Museveni.
Ugandskou hlavu státu podporují také někteří zastánci názoru, že Afrika má na využívání svého fosilního bohatství k rozvoji stejné právo jako rozvojové státy.
Také poukazují na to, že Afrika dosud vypustila jen 3 procenta emisí skleníkových plynů a evropské státy 17 procent.
Celkem 92 procent energie v Ugandě pochází z obnovitelných zdrojů, v Tanzanii to je asi 84 procent. Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii uvádí, že EU čerpá energii z obnovitelných zdrojů z 22 procent.
„Je to pokrytectví,“ tvrdí ugandský právník Elison Karuhanga. „Na rozdíl od bohatých národů, které zůstanou bohaté i bez příjmů z ropy a zemního plynu, my si nemůžeme dovolit vsázet budoucnost ugandských generací na hypotetické předpoklady,“ řekl Karuhanga
Podle očekávání se z naleziště vytěží na vrcholu produkce 230 000 barelů ropy každý den. Odhady předpokládají s výdělkem pro Ugandu v hodnotě 1,5 až 3,5 miliardy dolarů ročně, Tanzanii zhruba miliardu dolarů ročně.
Skupina Stop Eacop tvrdí, že ropovod ročně vyprodukuje 34 milionů tun škodlivých emisí. Nacházet se přitom má poblíž Národního parku Murchison Falls, oblasti s vysokou biologickou rozmanitostí.
Společnost TotalEnergies, která má v EACOP 62procentní podíl, ovšem uvádí, že ropovod bude jedním z nejmenších producentů emisí oxidu uhličitého. „Trasa ropovodu byla navržena tak, aby minimalizovala dopad na krajinu a biologickou rozmanitost,“ tvrdí francouzský ropný gigant. „Výrazně zlepší místní životní podmínky.“