Hongkongský soud uvěznil dva novináře, kteří vedli prodemokratické noviny, za pobuřování. Jde o průlomový případ. Informuje o tom BBC, The Guardian a další servery.
Chung Pui-kuen a Patrick Lam, redaktoři již zaniklého média Stand News, publikovali články o potlačování občanských svobod ve městě pod vládou Číny. A za to je stihly tvrdé tresty: Chung byl odsouzen na 21 měsíců, Lam dostal 11 měsíců, zatím je ale kvůli zdravotním důvodům na svobodě. Vydavatelství stojící za Stand News – Best Pencil – bylo pokutováno částkou 5 000 hongkongských dolarů (zhruba 14,5 tisíce korun).
Hong Kong court jails former editor for sedition, releases another on health grounds https://t.co/jUNp0DYbS2 pic.twitter.com/2OqgMJ29uH
— Reuters (@Reuters) September 26, 2024
Jedná se o první případ pobuřování v Hongkongu, v jehož středu jsou novináři, od předání území z rukou Velké Británie Číně v roce 1997.
Po dlouhém procesu, který začal v říjnu 2022 a původně měl trvat jen 20 dní, soudce okresního soudu Kwok Wai-kin Kwok shledal, že 11 článků zveřejněných Stand News bylo pobuřujících. „Stand News se staly nebezpečím pro národní bezpečnost,“ konstatoval. „Redakční linie novin podporovala místní autonomii Hongkongu“, uvedl soudce v prohlášení. „Staly se dokonce nástrojem k očerňování a hanobení ústředních orgánů v Pekingu,“ dodal.
Oba novináři byli obviněni na základě zákona o pobuřování z koloniální éry, který donedávna prokurátoři používali jen zřídka. Nikoliv na základě kontroverzního zákona o národní bezpečnosti.
Hřebíček do rakve
Jak píše The Guardian, desítky novinářů v Hongkongu se staly v posledních týdnech obětí „systematického a organizovaného útoku“. Ten zahrnoval výhrůžky smrtí a výhružné dopisy zasílané jejich zaměstnavatelům, rodinám a majitelům bytů.
Stand News patřil k hrstce relativně nových internetových zpravodajských portálů, které se prosadily zejména během prodemokratických protestů v roce 2019.
Skupiny na ochranu práv odsoudily vynesení rozsudku. Organizace Reportéři bez hranic sdělila BBC, že jde o „další hřebíček do rakve svobody tisku v Hongkongu“.
Od zavedení zákona o národní bezpečnosti v roce 2020 byla v Hongkongu uzavřena řada médií. Podle kritiků zákon fakticky omezuje kdysi ceněnou autonomii soudnictví ve městě a usnadňuje trestání demonstrantů a aktivistů. Čína jej hájí jako nezbytný pro udržení stability.
Stand News patřily mezi poslední otevřeně prodemokratické noviny až do svého uzavření v prosinci 2021. Tehdy do jejich kanceláře vtrhlo více než 200 policistů. Sedm zaměstnanců bylo zatčeno a obviněno ze „spiknutí za účelem vydávání pobuřujících publikací“. Tím prokuratura mínila hlavně rozhovory s prodemokratickými aktivisty.
Současný šéf hongkongské vlády John Lee tehdy policejní operaci podpořil. Zatčené označil za „podvratné živly, které poškozují svobodu tisku“.
Případ vyvolal mezinárodní pozornost a odsouzení ze strany západních zemí. Spojené státy opakovaně odsoudily stíhání novinářů v Hongkongu, Uvedly, že stíhání redaktorů „je mrazivé pro ostatní pracovníky tisku a médií“.
Soudy novináře zastrašují
Podle světového indexu svobody tisku, který sestavuje organizace Reportéři bez hranic, se postavení Hongkongu v žebříčku svobody tisku za posledních dvacet let propadlo z 18. na 135. místo.
Manažerka pro prosazování práv v Asii Aleksandra Bielakowski řekla BBC, že hongkongské soudnictví se stalo politickým nástrojem. „Zastrašuje ty, kdo se odvažují mluvit nezávisle. Stejně jako v Číně se režim snaží vytvářet vlastní narativy a zajistit, aby všichni reportéři pouze ‚dobře vyprávěli příběh Hongkongu‘,“ uvedla.
„Záměrné zaměření na nezávislá média a jejich novináře zanechalo v hongkongském mediálním prostředí obrovskou mezeru. Bude ji velmi obtížné obnovit,“ dodala.