Očekává se, že indonéský parlament přijme nový trestní zákoník, podle kterého bude trestným činem sex mimo manželský svazek i urážka prezidenta nebo státních institucí. Informaci přinesla agentura Reuters, The Guardian a další servery.
Úředníci potvrdili, že podle nového trestního zákoníku, bude za sex mimo manželství hrozit trest až jednoho roku odnětí svobody.
Legislativní úprava také zakáže urážet prezidenta nebo státní instituce a vyjadřovat jakékoli názory, které jsou v rozporu s indonéskou státní ideologií. Zakázáno je i soužití před svatbou.
Indonesia set to make sex outside marriage punishable by jail https://t.co/amvDPezpI0
— The Guardian (@guardian) December 2, 2022
Na novém zákoníku se pracovalo desetiletí. Očekává se, že bude schválen 15. prosince, řekl agentuře Reuters náměstek indonéského ministra spravedlnosti Edward Omar Sharif Hiariej.
„Jsme hrdí na to, že máme trestní zákoník, který je v souladu s indonéskými hodnotami,“ řekl agentuře Reuters.
Bambang Wuryanto, zákonodárce zapojený do zpracování jeho návrhu, uvedl, že nový kodex by mohl být schválen již příští týden. Návrh má podporu některých islámských skupin v zemi, kde je konzervatismus na vzestupu. Odpůrci však tvrdí, že jde proti liberálním reformám přijatým po pádu autoritářského vůdce Suharta v roce 1998.
Předchozí návrh kodexu měl být schválen v roce 2019, ale vyvolal celonárodní protesty. Desetitisíce lidí tehdy demonstrovaly proti novým zákonům. Zejména proti těm, které měly regulovat morálku a svobodu projevu. Podle odpůrců omezí občanské svobody, píše deník The Guardian.
Vězení i za provozování černé magie
Vláda v posledních měsících po celé zemi vedla veřejné konzultace, aby poskytla informace o změnách, které od protestů v návrhu zákoníku proběhly. Podle kritiků jsou ale minimální. Některé z nich zahrnují ustanovení, které by mohlo umožnit, aby byl trest smrti po 10 letech dobrého chování změněn na doživotí.
Kriminalizace potratů, s výjimkou obětí znásilnění, a věznění za „černou magii“ zůstávají v kodexu. Podle posledního návrhu ze dne 24. listopadu, který viděla agentura Reuters, hrozí za sex mimo manželství až jeden rok vězení. Trestný čin mohou nahlásit jen někteří lidé, například blízcí příbuzní.
Urážka prezidenta, obvinění, které může oznámit pouze prezident, bude trestána až třemi lety vězení.
Indonésie je nejlidnatější země s muslimskou většinou na světě. Má na místní úrovni stovky předpisů, které diskriminují ženy, náboženské menšiny a LGBTQ+ osoby.
Změny kodexu by byly „obrovským neúspěchem indonéské demokracie“, řekl Andreas Harsono z Human Rights Watch.
Zákoník by se vztahoval i na cizince
Náměstek ministra spravedlnosti kritiku odmítl s tím, že konečná verze návrhu zajistí soulad krajských zákonů s národní legislativou a nový kodex neohrozí demokratické svobody. O revidované verzi trestního zákoníku se diskutuje od doby, kdy Indonésie v roce 1945 vyhlásila svou nezávislost na Nizozemí.
Pokud by byl kodex schválen, vztahoval by se na indonéské občany i cizince. Panují tedy obavy, jak může poškodit image země jako oblíbené prázdninové i investiční destinace.
Ke schválení má dojít jen několik týdnů poté, co Indonésie předsedala summitu G20, díky čemuž zlepšila svou pozici na globální scéně. Zástupci podnikatelského sektoru nyní tvrdí, že návrh kodexu vysílá špatnou zprávu o největší ekonomice jihovýchodní Asie.
„Pro podnikatelský sektor bude implementace tohoto zvykového práva vytvářet právní nejistotu. Přiměje investory, aby znovu zvážili investování v Indonésii,“ řekl Shinta Widjaja Sukamdani, místopředseda Indonéské asociace zaměstnavatelů.
Dodává, že klauzule týkající se morálky by „nadělaly více škody než užitku“, zejména pro podniky působící v odvětví cestovního ruchu a pohostinství.