Za vstup do jednoho z nejstarších římských chrámů Pantheonu se bude platit vstupné pět eur (zhruba 120 korun). Informovalo o tom italské ministerstvo kultury, které se dohodlo na zavedení vstupenek s římskou arcidiecézí. Výjimku z poplatku budou mít například Římané, nezletilci či účastníci bohoslužeb. Pantheon patří k nejnavštěvovanějším italským památkám a před pandemií do chrámu zavítalo na devět milionů lidí za rok.
Italské úřady chtěly zpoplatnit vstup do chrámu již v roce 2017, kdy ministerstvo kultury navrhovalo zavést vstupné ve výši dvou eur (zhruba 50 korun). Nakonec ale vstup zůstal volný. Dohodu s arcidiecézí přivítal současný ministr kultury Gennaro Sangiuliano, který označil výši vstupného za „přiměřenou“.
Tourists in Rome checking out the Pantheon, Italy’s most-visited cultural site, will soon be charged a 5-euro ($5.28) entrance fee under a new agreement signed by Italian culture and church officials. https://t.co/Hk5cz6nyLY
— The Associated Press (@AP) March 16, 2023
Výjimku z poplatku budou mít podle ministerstva obyvatelé Říma, účastníci bohoslužeb v chrámu a lidé, kteří neplatí vstupné v italských muzeích, například návštěvníci mladší 18 let. Poplatek se začne vybírat, až pro to ministerstvo připraví podmínky.
„V Římě platí zvyk, se kterým souhlasím, že se za vstup do kostelů neplatí, uvědomuji si ale, že Pantheon představuje zvláštní případ,“ řekl po podepsání dohody představitel římské arcidiecéze Daniele Micheletti. Katolické církvi připadne 30 procent výnosu ze vstupného a ministerstvo dostane 70 procent. Peníze použije na opravu chrámu a údržbu jeho okolí.
Pantheon v roce 2019, před pandemií covidu-19 a celosvětovým útlumem cestovního ruchu, navštívilo na devět milionů lidí, uvádí statistiky ministerstva kultury. Chrám tak patří k nejnavštěvovanějším památkám v Itálii.
Pantheon vznikl v prvním století před naším letopočtem jako chrám všech pohanských bohů. Svou aktuální podobu se 43 metrů vysokou kupolí získal za císaře Hadriana během druhého století našeho letopočtu. Křesťané začali v Pantheonu uctívat svého boha od sedmého století. V chrámě je pochováno několik italských králů či malíř Raffaelo Sanzio.