Počet obětí pátečního silného zemětřesení v Myanmaru vystoupal na 1644, zraněných jsou již více než tři tisíce. Záchranáři stále hledají přes sto pohřešovaných, většinou v troskách budov ve městě Mandalaj, kde zemětřesení udeřilo nejtvrději. V oblasti se přitom země stále otřásá – dnes ráno vyděsil obyvatele další dotřes o síle 5,1 stupně.
Situaci komplikují zničené silnice a letiště, které znemožňují rychlý přesun humanitární pomoci. „Většinu záchranných akcí provádějí místní dobrovolníci, kteří se snaží nalézt své blízké vlastníma rukama,“ popsala agentuře AP Cara Bragg z organizace Catholic Relief Services.
Aid rushes into Myanmar after earthquake kills over 1,600, ravages cities https://t.co/seNDk5i3wf pic.twitter.com/x3gTusNabF
— Reuters World (@ReutersWorld) March 30, 2025
Humanitární krizi zhoršuje čtyři roky trvající občanská válka, která zemi izoluje a paralyzuje. Kvůli katastrofě však opozice vyhlásila dočasné příměří, aby se pomoc dostala do postižených oblastí snáze. Vojenská vláda však zatím tento krok veřejně nekomentovala.
Myanmaru už nabídly pomoc Čína, Indie i Singapur, jejichž záchranné týmy míří na místo katastrofy. Indie dopravila polní nemocnici se 60 lůžky, píše Deník N. Pomoc přislíbilo i Rusko, které posílá zdravotnický tým a potřebné vybavení.
Zemětřesení zasáhlo také sousední Thajsko. V Bangkoku se zřítil rozestavěný mrakodrap u tržiště Chatuchak, kde je podle posledních údajů 17 mrtvých a přes osmdesát nezvěstných. Podle deníku The Guardian tamní úřady vyslaly na místo psy a drony s termovizí, které pátrají po přeživších.
Podle OSN nyní Myanmar akutně potřebuje zejména léky, transfuzní vaky, anestetika a stany pro zdravotníky. Situace se podle záchranářů zřejmě ještě zhorší – skutečný rozsah škod totiž zatím není známý kvůli obtížné dostupnosti odlehlých regionů.