Další rok rekordních teplot na souši i v oceánech a extrémních projevů počasí podtrhují naléhavost klimatického summitu COP29. Ten dnes podle tiskové agentury Anadolu Ajansi začíná v ázerbájdžánském Baku a potrvá do 22. listopadu. Konference ale čelí kontroverzi a nedůvěře, jak informují weby Reuters a Politico.
Konference OSN o klimatu letos v Baku proběhne po devětadvacáté. Potrvá od 11. do 22. listopadu, píše Anadolu Ajansi. Hlavním tématem letošního summitu mají být finance – konkrétně finanční balíček na podporu nízkoemisního rozvoje.
Také se bude jednat o efektivnější distribuci financí do zemí a komunit, které je opravdu potřebují. Financování klimatických opatření ale nebude jediným tématem na COP29. Řešit se bude také rychlejší odklon od fosilních paliv a ochrana přírody.
📢📢 #COP29, the @UN #climate conference, kicks off in #Baku, Azerbaijan today!
— United Nations in India (@UNinIndia) November 11, 2024
What’s on the agenda for #ClimateAction negotiators this year?
Here’s a #COP29Azerbaijan primer from @UN_News_Centre:https://t.co/Ak4e5GGQO3 pic.twitter.com/sGhIzZPync
Dalšími tématy na COP29 budou vybudování zón zelené energie, otevření globálního obchodu pro vodík, posílení digitalizace a snížení emisí v technologickém sektoru, snížení obsahu metanu v bioodpadu a udržitelný turismus.
Už před několika dny ale vyšlo najevo, že COP29 se nezúčastní klíčoví světoví lídři. Na summitu bude chybět předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Bude se v Bruselu věnovat výběru nových členů Evropské komise, píše Reuters.
EU na COP29 zastoupí předseda Evropské rady Charles Michel a nový šéf klimatické politiky EU Wopke Hoekster. Americký prezident Joe Biden se rovněž nezúčastní, protože se summit koná krátce po prezidentských volbách.
Problém je i hostitelská země
S americkou delegací se sice počítá, vzhledem ke znovuzvolení Donalda Trumpa do Bílého domu však nemůže uzavírat závazné dohody. Trump už si připravuje půdu pro odstoupení od Pařížské dohody ihned po předání moci a nástupu do úřadu.
Kvůli zranění hlavy se nezúčastní ani brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva a nedorazí ani lídři Číny, Japonska, Austrálie a Mexika. COP29 se navíc časově překrývá se summitem G20 v Brazílii, jenž se koná od 18. do 19. listopadu.
Kontroverzi vzbuzuje i hostitelská země, Ázerbájdžán. Ten v investicích do těžby fosilních paliv nepolevuje a podle serveru Politico hodlá těžbu v následujícím desetiletí rozšířit o desetinu. Země má rozsáhlá ložiska ropy a zemního plynu.
Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev je označil za „dar od boha“. Investigativní novinář v oblasti fosilních paliv Patrick Galey tvrdí, že COP29 je pro stát záminka pro utužení mezinárodních vztahů a svého autoritářského režimu.
Předsedou COP29 je ministr pro ekologii a přírodní zdroje Mukhtar Babayev, který před vstupem do politiky pracoval šestadvacet let pro státní ropnou společnost Socar, z toho tři roky coby viceprezident pro ekologii.