Nedostatek paliva a nekontrolovatelná inflace na Srí Lance. Rybáři se potýkají se sháněním petroleje potřebného k pohonu lodí, které jim zajišťují obživu. Zprávu přinesla agentura Reuters či Al Jazeera.
Když jednoho rána na konci srpna nad Srí Lankou vycházelo slunce, asi tucet rybářů rozkládalo své sítě na pláži v Mannaru, malém ostrově nedaleko severozápadního pobřeží země. Tak jako každé ráno. Ale mnoho dalších rybářů v komunitě nemůže vůbec vyplout na moře, ochromeno ničivou ekonomickou krizí. Ta je nejhorší, jaké země čelila od získání nezávislosti v roce 1948.
„V tuto chvíli je všechno těžké – není petrolej, doma není jídlo,“ řekl 73letý Soosaipillai Nicholas, přezdívaný Sornam. „Práci máme, jen když přijedeme k moři, jinak žádnou nedostaneme. Máme hlad,“ řekl tamilským jazykem.
Vzhledem ke svému věku Sornam, který neměl život lehký ani před vypuknutím hospodářské krize, již nevyjíždí na moře vůbec. Přichází na pláž Thalvapadu, aby pomohl se sběrem a tříděním úlovků rybářů, kterým se podaří vyrazit.
Nedostatek petroleje však způsobil, že ostatní, kteří by obvykle vyjížděli na vlastních člunech, se nyní ujali podobné práce. Tam, kde bývalo 15 dělníků na člun, je nyní 40.
Od té doby, co se zisky rozdělují, Sornamovy výdělky klesly. Někdy dostává 250 srílanských rupií (asi 70 amerických centů) denně, oproti asi dvojnásobku v lepších časech.
Podle Al Jazeery je aktuálně inflace kolem 65 procent meziročně a inflace potravin téměř 94 procent.
Nejdříve žádný petrolej, nyní mnohonásobně dražší
Celé měsíce nebyl v Mannaru k dispozici vůbec žádný petrolej. Devizové rezervy země vyschly a nebylo možné dovážet ropu pro rafinerie. Když se dodávky před pár týdny obnovily, ceny petroleje byly téměř čtyřikrát vyšší. Srí Lanka totiž začala odstraňovat dotace na pohonné hmoty.
No kerosene, no food, Sri Lanka’s fishermen say https://t.co/4G92RjnWpu pic.twitter.com/3A6fYni8wT
— Reuters (@Reuters) September 7, 2022
„Nepotřebujeme luxusní zboží, jako je benzin a nafta. K naší základní práci potřebujeme pouze petrolej,“ řekl Raja Cruz, majitel lodi, se kterou Sornam přišel pomoci.
Dodává, že některé rodiny uprchly do Indie, která se nachází méně než 30 km od nejsevernějšího bodu ostrova Mannar, v naději na lepší vyhlídky.
Petrolej se dříve prodával za dotovanou cenu 87 rupií za litr, asi 92 amerických centů za galon. Nyní je cena 340 rupií za litr, neboli 3,62 dolaru za galon. Na černém trhu se podle Cruze prodává za 1 800 rupií za litr.
„Revize cen petroleje byla po mnoho let nutností,“ uvedl minulý měsíc ve svém tweetu srílanský ministr pro energetiku a energetiku Kanchana Wijesekera. „S cenami, které jsou nyní na stejné úrovni jako náklady, vláda navrhla přímou hotovostní dotaci rodinám s nízkými příjmy, odvětví rybolovu a plantáží, které jsou závislé na petroleji.“
Menší úlovky kvůli větrným turbínám
Cruz také pro agenturu Reuters uvedl, že místní věří, že větrné turbíny na pláži Thalvapadu vyhnaly ryby od břehu, protože vydávají bzučivý zvuk. Kvůli nedostatku petroleje se rybáři nemohou vydávat daleko na moře, a tak se musí spokojit s menšími úlovky.
Sarath Chandranayaka, představitel místního úřadu pro rybolov, uvedl, že úřady si jsou obvinění vědomy a shromažďují data, ale zatím nebylo nic prokázáno.
Mnoho rybářů se nyní uchýlilo k drobným pracím, jako je chytání krabů u pobřeží, aby si vydělali na živobytí.
Ačkoli nedávná distribuce petroleje poskytla určitou úlevu, zvýšená cena znamená těžká rozhodnutí pro rybáře, kteří také bojují s nákupem základních potřeb a potravin kvůli vysoké úrovni inflace.
Když se večer lodě vrací na břeh, mnoho rybářů raději vesluje, aby ušetřili palivo.