Evropské země se snaží vyšetřit možnou sabotáž. Ta údajně stojí za náhlými a nevysvětlenými úniky dvou ruských plynovodů pod Baltským mořem. Tato infrastruktura je jádrem energetické krize od doby, kdy Rusko napadlo Ukrajinu. Informace o incidentu přinesla agentura Reuters, CNN a další servery.
Polský premiér Mateusz Morawiecki uvedl, že úniky byly způsobeny sabotáží. Dánský premiér a Rusko, které po západních sankcích snížilo své dodávky plynu do Evropy, uvedly, že to nelze vyloučit. Kdo za ní stojí a jaký je motiv však není jasné.
Švédský námořní úřad vydal podle CNN varování před dvěma úniky v plynovodu Nord Stream 1. Stalo se tak den poté, co byl objeven únik na nedalekém plynovodu Nord Stream 2, který přiměl Dánsko k omezení lodní dopravy a zavedení malé bezletové zóny.
„Těžko jde o náhodu“
Oba plynovody jsou ohniskem eskalující energetické války mezi evropskými hlavními městy a Moskvou. Ta zasáhla velké západní ekonomiky, zvedla ceny plynu a vyvolala enormní zájem o alternativní dodávky energie.
„Dnes jsme čelili sabotáži. Neznáme všechny podrobnosti o tom, co se stalo, ale jasně vidíme, že jde o sabotáž, která souvisí s dalším krokem eskalace situace na Ukrajině,“ řekl Mateusz Morawiecki během otevření nového ropovodu mezi Norskem a Polskem.
Dánská premiérka Mette Frederiksenová uvedla, že sabotáž nelze vyloučit. „Mluvíme o třech únicích s určitou vzdáleností mezi nimi, a proto je těžké si představit, že jde o náhodu,“ řekla.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že úniky ovlivnily energetickou bezpečnost celého kontinentu.
Konec nadějí na ruský plyn
Žádný z plynovodů nečerpal plyn do Evropy v době, kdy byly úniky zjištěny. Obě potrubí však stále obsahovala plyn pod tlakem. Incidenty podle agentury Reuters zmaří všechny zbývající naděje, že by Evropa mohla před zimou přijímat plyn přes Nord Stream 1.
„Poškození, ke kterému došlo ve stejný den současně na třech řetězcích pobřežních plynovodů systému Nord Stream, je bezprecedentní,“ uvedl provozovatel sítě Nord Stream AG.
Gazprom, společnost kontrolovaná Kremlem s monopolem na vývoz ruského plynu potrubím, odmítla událost komentovat.
Rusko omezilo dodávky plynu do Evropy přes Nord Stream 1, než je v srpnu zcela zastavilo. Z technických potíží obvinilo západní sankce. Evropští politici říkají, že jde o záminku k zastavení dodávek plynu.
Nový plynovod Nord Stream 2 ještě nebyl uveden do komerčního provozu. Plán využít jej k dodávkám plynu Německo zrušilo několik dní předtím, než Rusko v únoru vyslalo na Ukrajinu vojáky.
V poznámce Eurasia Group se uvádí, že neplánované úniky do podmořských potrubí jsou vzácné.
„Mnohonásobné podmořské úniky znamenají, že žádný z plynovodů pravděpodobně nebude během nadcházející zimy dodávat žádný plyn do EU, bez ohledu na politický vývoj ve válce na Ukrajině,“ uvedlo. „V závislosti na rozsahu škod mohou úniky znamenat i trvalé uzavření obou potrubí.“
“….the incidents will scupper any remaining expectations that Europe could receive gas via Nord Stream 1 before winter.” https://t.co/GTy83LsAoh
— Natasha Bertrand (@NatashaBertrand) September 27, 2022
Porucha nebo sabotáž?
„Existují obavy o bezpečnost ropovodů v celé EU, protože se zdá, že jde o sabotáž… a jen to prohloubí obavy o dodávky pro nadcházející zimu,“ řekl analytik společnosti Refinitiv Timothy Crump.
K únikům došlo těsně před úterním slavnostním spuštěním Baltského potrubí přepravujícího plyn z Norska do Polska, což je ústřední bod varšavského úsilí o nezávislost na ruských dodávkách.
Norský úřad pro bezpečnost ropy v pondělí také naléhal na ropné společnosti, aby byly ostražité ohledně neidentifikovaných dronů látajících poblíž norských pobřežních ropných a plynových plošin. Varoval před možnými útoky.