Rostoucí obavy z eskalace konfliktu mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutí Hamás se podle listu The National odráží na poptávce po cestování na Blízký východ. Nejvíce se turisté bojí létat do Jordánska a Libanonu. Mezinárodní letecké společnosti navíc odklánějí lety do regionu. Na mezinárodním letišti v Bejrútu došlo ke zmatkům, upozornila stanice NPR.
Letenky na Blízký východ vydané mezi 15. červencem a 25. červencem meziročně klesly o sedm procent, ukázala podle The National data výzkumné společnosti v oblasti cestovního ruchu ForwardKeys se sídlem ve Španělsku.
Jordánsko na hranici mezi Izraelem a Gazou zaznamenalo propad rezervací o 21 procent a Libanon o 14 procent. Libanon sousedí s jižním Izraelem – oblastí, kterou ostřeluje šíitské hnutí Hizballáh. Turisté se obávají raket i hrozby izraelské invaze.
Growing fears of the Israel-Gaza war sliding into a wider conflict involving Iran and its proxies are affecting demand for air travel to parts of the Middle East, with bookings down by 7% for the region. https://t.co/A9X6c99nhw
— The National (@TheNationalNews) August 13, 2024
„Cestovatelé stále více upřednostňují destinace, které jsou vnímány jako stabilní a bezpečné, a eskalace napětí v regionu nepochybně nějakým způsobem ovlivní poptávku po cestování,“ uvedl pro The National Olivier Ponti z ForwardKeys.
Počet rezervací letenek do Egypta se ve sledovaném období meziročně propadl o tři procenta. Počet služebních cest do regionu klesl o osm procent, skupinových cest o pět procent a cest za přáteli a rodinou o dvě procenta.
Odkloněné lety
Mezinárodní aerolinky odklonily lety na Blízký východ v obavách z možné eskalace války, kdy by do ní byl vtažen Írán i Libanon. Okno pro odcestování z Bejrútského mezinárodního letiště Rafíka Harírího se zavřelo, upozornila televize NPR.
V pondělí přelétly nad Libanonem izraelské stíhačky v rámci odstrašení a stovky cestujících se snažily najít lety ze země. Marně. Americká ambasáda vyzvala své občany, aby si našli úkryty pro případ jakéhokoli nebezpečí.
Turismus je pro libanonskou i izraelskou ekonomiku zásadní. Další eskalace napětí mohou mít pro oba státy bolestivé ekonomické dopady. Pro Libanon by to podle analytiků mohlo znamenat propad hospodářského růstu o 10 až 15 procent.
Příjmy z turistického ruchu by se snížily o polovinu. Naopak však vzrostl zájem o cestování do členských států GCC, které jsou od konfliktu vzdálené. Počet letenek vydaných na cesty do těchto zemí letos vzrostl o 10 procent v porovnání s loňským rokem.
Nejlépe si vedly státy Katar a Kuvajt. „Poptávka po letecké dopravě na Blízký východ zůstává v případě některých destinací stále pozitivní,“ potvrdil Ponti. Pokles se týká pouze destinací v blízkosti zuřící války.