Zákon, který zakazuje umělé přerušení těhotenství po šestém týdnu, začal platit ve státě Texas poté, co Nejvyšší soud v USA nevyslyšel stížnosti aktivistů ani lékařů. Informuje o tom BBC.
Zákon, kterému se přezdívá „Heartbeat Act“, tedy „zákon o tepu“ zakazuje interrupce po detekci tlukotu srdce, což někteří lékaři považují za zavádějící. Poté, co Nejvyšší soud nezareagoval na stížnost, kterou podaly lidskoprávní organizace, například Planned Parenthood, zákon začal platit. Už v květnu jej podepsal republikánský guvernér Texasu Greg Abott.
Zákon silně kritizovali nejen lékaři, ale také lidskoprávní organizace. Podle zákona může teď jakýkoliv jedinec lékaře zažalovat za to, že interrupci po šestém týdnu provedl.
Organizace Americká unie občanských svobod (ACLU) ve středu informovala, že Nejvyšší soud na stížnost nezareagoval. „Miliony lidí tak právě ztratily přístup k interrupcím,“ vyjádřila se organizace. Podle ní se devadesát procent potratů provádí až po šestém týdnu těhotenství. „Zákon je protiústavní,“ konstatovala ACLU.
Zákon odsoudil i prezident
Organizace Planned Parenthood též zákon odsoudila. „Zákon narušuje práva občanů Texasu, ale kvůli Nejvyššímu soudu teď začal platit. Nedáme se a stále bojujeme. K interrupci by měl mít přístup každý,“ tweetovala organizace.
Kontroverzní zákon ostře odsoudil i americký prezident Joe Biden, který jej v prohlášení označil za extrémní. „Texaský zákon signifikantně znemožní ženám přístup ke zdravotní péči, zvláště se to bude týkat barevných menšin a lidí s nižšími příjmy. Navíc dává do rukou soukromých osob strašlivou zbraň, když budou moci žalovat každého, o kom si myslí, že někomu pomohl s interrupcí. To se může týkat rodinných příslušníků, zdravotníků, recepčních na potratových klinikách, ale i cizích lidí bez žádné spojitosti s tím konkrétním člověkem,“ uvedl prezident.
V USA platí nález Nejvyššího soudu od roku 1973, který zakazoval potraty od té doby, kdy je plod životaschopný, tedy schopen samostatně přežít mimo dělohu. Obvykle to bývá po dvaadvacátém až čtyřiadvacátém měsíci těhotenství. Texaský „Heartbeat Act“ je zakazuje po šesti týdnech, což je podle lékařů doba, kdy mnoho žen ještě ani neví, že jsou v jiném stavu. I podle americké asociace porodníků je termín „tlukot srdce“ zavádějící, protože v šestém týdnu se srdce ještě nevyvíjí. V zákoně je navíc odstavec, že jakákoliv osoba může podat žalobu na člověka, který podle ní „pomohl s interrupcí“. Zákon uznává výjimku, kdy je potrat nutný kvůli ohrožení života, zde ale musí být podpis lékaře. Výjimku v souvislosti se znásilněním či incestem norma nezmiňuje.
Většina Američanů je pro potraty
Interrupce je jedním ze silných témat, které americkou veřejností rezonují. Podle nedávných průzkumů veřejného mínění si šest z desíti Američanů myslí, že interrupce by měla být legální ve všech případech. S tímto tvrzením souhlasí ale jen 35% republikánských voličů. V konzervativním Texasu nový zákon podporuje zhruba polovina lidí.
Další republikánské státy – Idaho, Oklahoma a Jižní Karolína – tento zákon také schválily, ale kvůli legálním obstrukcím ještě ani v jednom státě nezačal platit.