Vědci prozkoumali orgány mrtvé velryby objevené o víkendu na pobřeží Havaje. Její žaludek vypadal jako skládka rybářského plastového odpadu. Vypadá to, že se tohle obrovské zvíře ucpalo. Každý rok totiž končí v oceánech miliony tun plastu, které ohrožují tamní život, píší Independent a CBS News.
Mrtvé tělo velryby mořské proudy vyplavily poblíž pobřeží havajského ostrova Kauai již v pátek. V sobotu ho na pobřeží vynesl příliv. Na délku měří 17 metrů a váží 54 431 kilogramů. Příčinu smrti určili havajští vědci.
Provedli několik testů a žádné onemocnění nebo poškození orgánů nezjistili. Žaludek velryby však připomínal skládku plastového odpadu, který ji pravděpodobně ucpal trávicí trakt. To naznačují i nedotrávené zbytky potravy, jako je zobák olihně.
Researchers in Hawaii say they are „surprised and sad“ to find plastic items and other marine debris in the stomach of a 60-ton sperm whale that washed up on a reef in a park in Kauai. https://t.co/qHhYWkuwkk
— CBS News (@CBSNews) February 3, 2023
V žaludku objevili šest rybářských pastí, sedm druhů rybářských sítí, dva druhy plastových sáčků, světelný chránič, vlasec a splávek. Našli by tam toho více, celý žaludek však pro jeho velké rozměry nebyli schopni prozkoumat.
„V žaludku vorvaně jsme našli řadu věcí,“ potvrdila podle CBS News ředitelka laboratoře Health and Stranding na Havajské univerzitě Kristi West. „Mohly přispět k jeho smrti,“ vysvětlila vědkyně.
Plasty ohrožují i žraloky
Jedná se o první případ vorvaně v havajských vodách, který pozřel významné množství plastového odpadu. Tito mořští savci ale cestují oceánem na tisíce kilometrů, proto nelze určit, odkud přesně plastové smetí pochází.
Vědci tvrdí, že ročně se na Zemi vyprodukuje více než 35 milionů tun plastového odpadu, přičemž v oceánech skončí zhruba čtvrtina, píše The Independent. Neohrožuje pouze tyto mořské savce, ale i mořské ptáky.
Mořští ptáci svedou pozřít až 8 procent své tělesné hmotnosti v plastu. Ohrožení tuleni havajští a mořské želvy zase umírají v plastových sítích. A žraloci jedí mikroplasty kontaminované ryby, čímž ohrožují vlastní zdraví.
Velrybám navíc škodí, když se zapletou do rybářských sítí či lan. Když plavou v hlubinách s odporem takové zátěže, musejí k plavání vynaložit více energie. To jim znesnadňuje hledání potravy a hrozí hladovění.
Mrtvých velryb v poslední době přibývá. V roce 2022 vyplavilo moře na pláže v New Yorku a New Jersey desítku mrtvých velryb. V lednu letošní rok byly nalezeny další v Marylandu, Severní Karolíně a Mississippi. To je přitom jen zlomek.