Tisíce zaměstnanců Boeingu stávkují. Drtivá většina z nich odmítla předběžný návrh leteckého a armádního výrobce, přestože odboráři vyzvali k jeho přijetí a označili ho za nejlepší vyjednanou dohodu. Zastavení montážních linek je další ranou pro současné vedení společnosti, jež se propadá do finančních problémů. Informují o tom televize BBC a CNBC.
Hlasování se zúčastnilo 32 000 zaměstnanců Boeingu v Portlandu a Seattlu zastupovaných Mezinárodní asociací strojníků a pracovníků v letectví a kosmonautice (IAM). Stávku odhlasovali i přes „štědrou“ nabídku Boeingu na navýšení mezd.
Skoro 95 členů odborového svazu předběžnou dohodu Boeingu odmítlo a 96 procent zaměstnanců společnosti hlasovalo pro stávku. Ta začala podle serveru BBC News o půlnoci tichomořského času (v 9:00 SELČ).
Boeing Factory Workers Vote To Go On Strike—Rejecting Company’s Pay Hike Offerhttps://t.co/njZqAl3m8Y pic.twitter.com/NjkRli1oJr
— Forbes (@Forbes) September 13, 2024
Boeing se snažil stávce předejít a předběžně nabídl IAM zvýšení mezd o 25 procent v následujících čtyřech letech, lepší zdravotní péči a důchodové benefity. Společnost si byla vědoma své současné finanční zranitelnosti.
Americký výrobce komerčních letadel a vojenské techniky čelí upadající pověsti a finančním problémům po sérii bezpečnostních technických závad u svých strojů a nedávném přiznání viny za dvě smrtelné letecké nehody v letech 2018 a 2019.
Další finanční rána pro Boeing
Současně na krizi Boeingu upozornily problémy s únikem hélia a technická závada navigačních trysek u kosmické lodi Starliner. Musela se vrátit na Zemi bez dvoučlenné posádky, která zůstane na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) do února 2025.
„Naši členové dnes mluvili nahlas a jasně,“ prohlásil Jon Holden z IAM. „Udeříme o půlnoci.“ „Sdělení je jasné. Předběžná dohoda dosažená s vedením IAM nebyla pro členy (odborů) přijatelná,“ reagoval v prohlášení Boeing.
Firma dodala, že je odhodlaná obnovit vztahy s odbory i zaměstnanci, usednout k jednacímu stolu a dosáhnout dohody nové. Asociace původně požadovala nárůst mezd o 40 procent a celou řadu dalších benefitů, tedy lepší podmínky, než nabídl Boeing.
I přesto odboráři vyzvali své členy k přijetí dohody. Provozní ředitelka Boeingu Stephanie Pope označila návrh za „historický“. Den před hlasováním šéf výrobce letadel Kelly Ortberg vyzval k přijetí návrhu, aby stávka neohrozila snahu firmy o růst.
Stávka bude pro zadluženou společnost nákladná, píše web CNBC. Finanční dopady však budou záviset na délce jejího trvání. Pokud by trvala 50 dní, vyšla by Boeing na tři až 3,5 miliardy dolarů (68 až 79,3 miliardy korun).