Představitelé Paříže a organizátoři olympijských her podle serveru Euronews doufají, že triatlonisté inspirují veřejnost ke koupání v ikonické řece Seině. Problém však spočívá v jejím znečištění. Právě nebezpečné koncentrace bakterií vedly k odkladu úterního závodu na středu, jak uvedla stanice NBC.
Obyvatelé francouzské metropole i turisté zvažují koupání v Seině po středečním závodu triatlonistů. Server Euronews zjišťoval, zda by se do vody po problémech s jejím znečištěním skutečně ponořili. Odpovědi byly různorodé.
„Nevím,“ zaváhal nizozemský turista Veerle Kuper. „Jsem tak trochu ten typ člověka, co si myslí, že voda stále může být špinavá,“ přiznal muž s tím, že by měl po testech řeky věřit profesionálům. „Ale nejsem si jistý, jestli bych v ní plaval.“
Was the Seine ever going to be clean in time?https://t.co/vDRhjmz6Jj
— Euronews Green (@euronewsgreen) July 29, 2024
Takto smýšlí podle Euronews řada lidí. Cítí ohledně kvality vody nedůvěru. Jiní jsou ale této myšlence otevřenější. „Ano, chtěl bych si zaplavat (v Seině). Když je v Amsterdamu horko, plavu i tam,“ uvedl Max van der Duin, další turista z Nizozemska.
Paříž prezentovala olympijské hry jako udržitelné, zaměřené na ekologii. Jenomže v Seině se podle NBC kvůli znečištění nedalo koupat minimálně sto let. Její vyčištění, vyšlo na 1,4 miliardy dolarů (přes 35 miliardy korun), což samo o sobě upoutalo pozornost.
Koupel ve fekáliích
Déšť ale vedl k jejímu opětovnému znečištění enterokoky a bakteriemi E. coli. Triatlonisté nemohli ze zdravotních důvodů v řece dva dny trénovat. Organizátoři pak odložili plánovaný závod na středu.
Ve středu už byla podle měření kvalita vody normální a závod se uskutečnil. Vláda doufá, že olympijské hry inspirují místní i turisty ke koupání v řece. Odklad závodu triatlonistů kvůli jejímu znečištění však pro Paříž není dobrou vizitkou.
„Tento problém (se znečištěním) je vždy horší během silného deště, který tak trochu zahltí kanalizační potrubí, a navíc se vám do řeky dostane veškerý odtok z ulice,“ vysvětlila pro stanici WFXR Fox Nicole Lovine, specialistka na infekční choroby z Floridské univerzity.
Jinými slovy, řeka se stává toxickou, plnou fekálního odpadu. Většina kmenů E. coli je ve skutečnosti neškodná, jejich přítomnost ve vodě však signalizuje koncentraci jiných škodlivých bakterií spojených s fekáliemi.
Plavci si pak koledují o nepříjemné gastrointestinální onemocnění, mezi jehož nejčastější projevy patří křeče, průjem, nechutenství, zácpa a plynatost. Nehledě na samotný pocit plavání v toxické vodě plné výkalů.