Ničivé povodně zasáhly kromě Německa i další evropské státy. Problémy hlásí úřady v Belgii, Holandsku i Francii. Informovala o tom rozhlasová stanice Deutsche Welle (DW).
Záplavy ve východní části Belgie si vyžádaly nejméně 18 obětí na životech, zatímco 19 osob je nezvěstných. Informovaly o tom v pátek tiskové agentury AP a AFP s odvoláním na místní úřady.
Belgická ministryně vnitra Annelies Verlindenová v pátek uvedla, že dosud bylo oficiálně potvrzených 18 úmrtí. Některá belgická média už hlásila přes 20 úmrtí.
Záchranné práce v okolí řeky Meuse ve Valonsku pokračují a počet obětí se podle úřadů zřejmě ještě zvýší. V postižených oblastech jsou aktuálně nasazeny tisíce příslušníků záchranných složek.
V jižní a východní části Belgie zůstaly zaplaveny dálnice. Přerušená je i vlaková doprava. Úřady od čtvrtečního poledne uzavřely železniční stanici ve městě Liege. Podle místních reportérů byly po záplavách v okolí Limburku evakuovány všechny obce podél řeky Meuse.
Nizozemské úřady nařídily 10 000 obyvatelům města Maastricht a přilehlých vesnic, aby ve čtvrtek večer opustili své domy podél řeky Maas.
Král Viliam Alexander a královna Máxima navštívili město Valkenburg ležící východně od Maastrichtu, kde voda zaplavila domy i obchody.
Řeka Aire zase v severní Francii stoupla v některých oblastech na nejvyšší úroveň za posledních 30 let, informovaly noviny L’Est Républicain. Francouzská národní meteorologická služba uvedla, že v oblasti zaznamenali za uplynulé dva dny více srážek než za poslední dva měsíce. V severovýchodní Francii voda zaplavila pole, domy i muzeum první světové války v obci Romagne-sous-Montfaucon. Hasiči museli evakuovat lidi z přilehlých kempů.
Problémy hlásí i Lucembursko. Tamní vláda zřídila krizový štáb, který má reagovat na mimořádné situace vyvolané silnými dešti. Předseda vlády Xavier Bettel uvedl, že několik domů bylo zaplaveno a „už nejsou obyvatelné“.
Známý německý klimatolog pákistánského původu Mojib Latif v souvislosti s vlnou povodní prohlásil, že schopnost současné společnosti přizpůsobit se výkyvům počasí se blíží k nule. Historicky byli podle něj lidé zvyklí na relativně stabilní klimatické podmínky, ale katastrofy se nyní dějí rychlostí, „která se nikdy předtím nevyskytla“, uvedl Latif pro páteční vydání deníku Neue Osnabrücker Zeitung.