Světem se šíří nová subvarianta omikronu, která o něco lépe uniká imunitě. Dostala označení „arcturus“, přičemž závažnější průběh covidu nevyvolává. Lékaři v Indii, kde se šíří nejvíce, nicméně evidují případy zánětu spojivek. Experti uklidňují, že „pandemická potopa“ nehrozí, píší Mirror a Independent.
Pandemii covidu-19 jsme nechali daleko za sebou, odborníci však stále monitorují nové mutace viru. Světem se aktuálně šíří subvarianta omikronu XBB.1.16 s tradičním řeckým označením odkazujícím na mytologii arcturus, napsal list Mirror.
XBB.1.16 byla zaznamenána ve 29 státech, včetně USA a Británie. Nejrychleji se však šíří v Indii, kde ministerstvo zdravotnictví k 12. dubnu evidovalo 40 215 pozitivních případů, což je denní nárůst o 3122, píše web Independent.
Those itchy red eyes you have that you assumed were just the start of allergy season? It could very well be something called „Arcturus“ instead.https://t.co/vTeTMCyvFj
— NBC New York (@NBCNewYork) April 14, 2023
Lékaři v Indii také zaznamenali netypický zánět spojivek u dětí a dospívajících nakažených XBB.1.16. Expert na dětské infekce Michael Chang však upozornil, že neexistuje dostatek důkazů pro tvrzení, že arcturus u těchto věkových skupin zánět spojivek opravdu způsobuje.
Podle něj sice počty případů covidu-19 v zemi narůstají, avšak zánět může způsobovat jiné cirkulující onemocnění. V některých indických státech úřady kvůli rychlému šíření subvarianty opět zavedly povinné nošení obličejové ochrany.
Žádné obavy, ale ostražitost
V USA se arcturus šíří dvakrát rychleji než subvarianta omikronu XBB.1.5 známá jako kraken, která sice prozatím dominuje, za pouhých 6 měsíců od prvních případů však arcturus tvoří podíl 7,2 procenta.
XBB.1.16 má dvě mutace na spike proteinu, díky nimž se může lépe vyhnout protilátkám získaným přirozenou imunitou nebo očkováním. Může se tak rychleji šířit proočkovanou i promořenou populací.
Arcturus nevyvolává podle dat závažnější symptomy, scénář ze začátku pandemie proto nehrozí. Profesor Paul Hunder z Východoanglické univerzity uvedl, že navzdory prudkému nárůstu infekcí v Indii se počet případů ve světě výrazně nezvýšil.
Také dodal, že XBB.1.16 nebude vyvíjet tlak na zdravotnictví jako dřívější varianty. Profesor Lawrence Young z University of Warwick ale upozornil, že viditelný nárůst počtu případů v Indi znamená, že ještě nejsme z pandemie venku.
Zmínil nutnost sledovat infekčnost a závažnost symptomů u každé varianty koronaviru. „Musíme si na to dávat pozor,“ zdůraznil důležitost genomického dohledu expert. Rozvolnění restrikcí v řadě zemí jej ovšem znesnadňuje.