Po výslechu vedení společnosti Facebook si američtí senátoři v úterý předvolali také zástupce sociálních médií YouTube, TikTok a Snapchat. Vysvětlit jim měli, jak se jejich firmy starají o bezpečnost dětských a dospívajících uživatelů. Uvedl to server CNN. Zástupci se při slyšení snažili především vymezit vůči Facebooku, který v současnosti čelí ještě silnější kritice.
Američtí senátoři se ve svém výzkumu ohledně bezpečnosti dětí začínají zaměřovat na další sociální média. Jejich snahu odstartovaly uniklé interní výzkumy společnosti Facebook, dokazující škodlivost Instagramu pro děti a dospívající. Proto senátoři v úterý vyslechli také vedení společností YouTube, Tik Tok a Snap. Podle nich totiž jejich aplikace napomáhají šíření vandalismu, šikany, poruch příjmu potravy nebo manipulativního marketingu. Uvedl to server Al Jazeera.
„Týdny před začátkem tohoto slyšení jsem naslouchala rodičům, učitelům a psychoterapeutům, kteří všichni myslí na to samé. Jak dlouho to ještě potrvá?“ ptala se podle serveru CNN na schůzce republikánská senátorka Marsha Blackburn. Aplikace jsou pro děti nebezpečné především kvůli jejich obrovskému vlivu na jejich stravování nebo styl oblékání. V dětských kolektivech se také objevuje silný tlak si aplikace stáhnout, jinak z něj budou děti „vyřazené“.
Viceprezident Tik Toku Michael Beckerman a viceprezidentka pro globální veřejnou politiku společnosti Snap Jennifer Stout pak před senátory projevili pokoru. Na rozdíl od viceprezidentky pro vládní záležitosti společnosti Google zastupující YouTube Jennifer Stout totiž přislíbili sdílet se senátory interní výzkumy.
„Snažíme se vyhledat důvěru skrz vyšší kooperaci, transparenci a zodpovědnost, stejně jako pokoru a vůli se učit a zlepšovat,“ vzkázala Beckerman senátorům.
Být odlišný od Facebooku není obrana, varují senátoři
Úterní slyšení pak bylo první, kdy se zástupci společností TikTok a Snap postavili před senátory. Snažili se před nimi obhajovat především vůlí ke spolupráci a ochotě přistoupit k případné regulaci ze strany vlády. Přímé podpory navrhované legislativě se však po dotázání zdrželi.
Jako hlavní strategii zástupci zvolili především snahu vzdálit se co nejvíce Facebooku, který v současnosti čelí silné celosvětové kritice. „Snapchat vznikl jako přesný opak sociálních médií,“ uvedla například Jennifer Stout. Senátoři však podobné argumenty rázně odmítli. „Lišit se od Facebooku není obrana,“ okomentovala Blumenthal.
Dosavadní ochrana dětských uživatelů zmíněných aplikací spočívá především v omezení času stráveného u obrazovky nebo zamčení specifických funkci. Na aplikaci Tik Tok musí mít například děti a dospívající mladší 16 let soukromý účet, nemohou si také s nikým chatovat. Všichni zástupci sociálních médií se také snažili senátory ubezpečit, že nemají žádné ambice cílit na nejmladší děti.