Zrušení cestovních omezení pro vůdce Tálibánu a uvolnění aktiv afghánské centrální banky držených v zahraničí. To požadovali zástupci radikálního hnutí od americké delegace, s níž se setkali v Kataru. Jednalo se o první oficiální setkání představitelů Tálibánu a USA od jeho převzetí moci v Afghánistánu, uvedla televize Al-Džazíra. Washington je otevřen diskusím o stabilitě afghánské ekonomiky, vyjádřil však znepokojení nad porušováním práv žen, píše agentura Reuters.
První oficiální jednání mezi oběma stranami potvrdil mluvčí afghánského ministerstva zahraničí. Cílem bylo posílit důvěru mezi Kábulem a Washingtonem. Zástupci hnutí požadovali zrušení všech sankcí.
Mysleli tím anulaci zákazu cestování pro vůdce hnutí, navrácení aktiv afghánské centrální banky držených v zahraničí a další omezení, uvádí Al-Džazíra. Američané jsou otevřeni diskusím o ekonomické stabilitě v zemi.
Taliban, US hold first official talks since Afghanistan takeover https://t.co/KgSrDJqd8I
— Al Jazeera English (@AJEnglish) August 1, 2023
Zopakovali však podle Reuters obavy ohledně porušování práv žen, přičemž vyzvali ke zrušení zákazu středoškolského vzdělání u dívek a zaměstnání u žen. Tálibán od svého převzetí moci v roce 2021 vyřadil ženy a dívky ze společnosti.
Humanitární pomoc proudící do Afghánistánu znemožnil Tálibán zákazem afghánských žen a dívek pracovat v humanitárních nevládních organizacích a u Organizace spojených národů (OSN), v zemi přitom zuří humanitární krize.
Úspěšný boj proti narkotikům
Afghánistán navíc čelí ekonomické krizi, světem neuznaná vláda Tálibánu chce proto navázat mezinárodní styky. Tálibán podepsal začátkem roku dohodu o těžbě ropy s čínskou společností Xinjiang Central Asia Petroleum and Gas Company.
Čína afghánskou vládu Tálibánu jako zbytek světa neuznává, v zemi má ale vlastní zájmy. Tato spolupráce je hlavním důvodem, proč radikální hnutí zakročilo proti konkurenčnímu Islámskému státu (IS). Ten se pokusil snahy Tálibánu podkopat útoky na klíčové objekty.
Americká delegace po dvoudenním jednání vyjádřila otevřenost pokračovat v diskusích o boji proti narkotikům v Afghánistánu. Američané totiž zaznamenali výrazný pokles pěstování máku v tomto vegetačním období.
Bojovníci Tálibánu financovali touto rostlinou, z níž se získává opium, své aktivity po celá léta. Do roku 2020 vyprodukoval Afghánistán podle OSN asi 85 procent světového opia. Od převzetí moci však Tálibán proti pěstování této rostliny tvrdě zakročil.
Američtí zástupci, mezi kterými byli zvláštní zástupce USA Thomas West a americká diplomatka a aktivistka narozená v Afghánistánu Rina Amiri, se setkali i se zástupci afgánské centrální banky a ministerstvem financí. Diskutovali o klesající inflaci a rostoucím exportu a importu.