Za šíření požárů, které při suchu a silném větru zasahují americké Los Angeles a jeho okolí, může kalifornský guvernér Gavin Newsom, vyhlásil ve středu nastupující americký prezident Donald Trump. Ničivý živel, který zabil nejméně pět lidí, tak využil k novému útoku na dlouholetého oponenta, který je považován za potenciálního prezidentského kandidáta Demokratické strany v roce 2028.
„Je to všechno jeho vina,“ uvedl Trump v sérii příspěvků na své sociální síti Truth Social. Jméno kalifornského guvernéra při tom psal ve zkomolené podobě „Newscum“, čímž do něj zapracoval anglický výraz „špína“.
One of the best and most beautiful parts of the United States of America is burning down to the ground. It’s ashes, and Gavin Newscum should resign. This is all his fault!!!
— Donald J. Trump Posts From His Truth Social (@TrumpDailyPosts) January 9, 2025
Donald Trump Truth Social 11:40 PM EST 01/08/25
Jeho vyjádření přišla v době, kdy plameny ohrožovaly komunity na několika místech metropolitní oblasti na jihu Kalifornie a v terénu zasahovaly stovky hasičů. Úřady kvůli ohňům nařídily evakuaci více než 100.000 obyvatel a evidují už asi 2000 zničených staveb. Šíření požárů pohánělo nezvyklé sucho v kombinaci se silným větrem, který v noci na středu přesahoval 100 kilometrů v hodině a znemožnil provoz hasičských letadel.
Podle Trumpa ovšem katastrofu způsobil Newsom, protože odmítl podepsat „deklaraci“ o posílení distribuce vody v Kalifornii. Úřad guvernéra reagoval prohlášením, že žádný takový dokument neexistuje a že ze strany bývalého a zároveň příštího prezidenta jde o „čirou fikci“.
Kalifornie se v posledních letech potýká se závažným nedostatkem vláhy a mimo jiné vyjednává s dalšími západoamerickými státy o rozdělování vody z klíčové řeky Colorado. Po vypuknutí požárů v Los Angeles se začaly objevovat zprávy o tom, že v zasažených komunitách kvůli extrémní spotřebě klesal tlak ve vodovodní síti. Vodu používali nejen hasiči, ale také místní obyvatelé, kteří ji stříkali z hadic na své domy ve snaze uchránit je před zničením.
Na problémy s hydranty Trump odkazoval ve svých příspěvcích, také je podle deníku Los Angeles Times kritizovali některé místní osobnosti. Jak zásadní roli tento aspekt sehrál při snaze potlačit šíření plamenů, ale není jasné. Hasiči při jejich rychlém postupu, jakému čelili v úterý a ve středu, často plameny přímo nehasí, nýbrž se soustředí na evakuaci a záchranu obyvatel a vytváří ochranné linie, které by mohly požár zastavit.
Velitel hasičů v Pasadeně Chad Augustin uvedl, že i kdyby v místě dodávky vody fungovaly normálně, nijak by to nepomohlo. „Ty nevyzpytatelné poryvy větru odnášely žhavé částečky i na míle od požáru,“ citovala jej agentura AP.
Republikán Trump krizi vykresloval jako výsledek „nekompetence“ Newsoma a také končícího prezidenta z Demokratické strany Joea Bidena. Jak uvádí deník The New York Times, znovuzvolený prezident Kalifornii a jejího lídra kritizuje dlouhodobě, neboť nejlidnatější americký stát je baštou Demokratické strany. Newsom při tom patří mezi její prominentní tváře a už loni se o něm spekulovalo jako o možném prezidentském kandidátovi namísto stárnoucího Bidena.
Zároveň zdaleka nešlo o první Trumpovu připomínku k boji proti požárům v Kalifornii. Už za svého prvního mandátu mluvil o tom, že tamní úřady musí lépe „uklízet své podlahy“, čímž myslel odklízení suchého listí a dřeva z lesů. Nikdy však nezmiňuje vliv klimatických změn, které podle odborníků zvyšují riziko extrémních meteorologických jevů včetně požárů.