Únor tohoto roku přepsal historické záznamy v globálním měřítku. Podle meteorologické služby Evropské unie Copernicus dosáhla průměrná únorová teplota u zemského povrchu hodnoty 13,54 stupně Celsia, což je o 0,81 stupně nad průměrem z let 1991 až 2020. Zvláště významné je, že odborníci naměřili rekordní průměrnou teplotu 21,06 stupně Celsia na hladině světových oceánů, což je nejvyšší hodnota pro jakýkoli měsíc v historii záznamů.
Neobvykle vysoké teploty byly zaznamenány nejen v globálním měřítku, ale i v konkrétních regionech. V České republice byl únor nejteplejší za posledních 250 let s průměrnou teplotou 8,1 stupně v pražském Klementinu, což je o 5,4 stupně více než běžný únorový normál. Jak píše Deník N, podobně extrémní teploty byly zaznamenány i v jiných částech světa, včetně střední a východní Evropy, Sibiře, Severní a Jižní Ameriky, Africe a západní Austrálie.
Jaký byl únor 2024 Klementinu?
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) March 6, 2024
Únor 2024 s průměrnou teplotou 8,1 °C v Praze-Klementinu byl nejteplejším únorem za posledních 250 let
Pouhých 12 březnů z 249 dosavadních březnů od roku 1775 bylo teplejších než letošní únor.
Víc než čtvrtina dubnů od roku 1775 měla nižší… pic.twitter.com/IFNcNM6Icb
Carlo Buontempo, šéf programu Copernicus, komentuje současnou situaci slovy: „Únor se připojil k dlouhé řadě rekordů z posledních měsíců. Jakkoli se to může zdát pozoruhodné, není to vlastně překvapivé, protože neustálé oteplování klimatického systému nevyhnutelně vede k novým teplotním extrémům.“
Alarmující je také skutečnost, že průměrná globální teplota za posledních dvanáct měsíců je o 0,68 stupně Celsia nad průměrem z let 1991 až 2020 a o 1,56 stupně Celsia nad předindustriálním průměrem. Vědci varují, že překročení hranice 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální úrovni může mít katastrofální a nevratné dopady na klimatickou krizi.
Kromě globálních rekordů překonal letošní únor také většinu historických březnových teplot. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvádí, že pouhých 12 březnů od roku 1775 bylo teplejších než letošní únor. Monika Hrubalová z ČHMÚ zdůrazňuje, že se jedná o „nejteplejší únor zaznamenaný na území Česka v období od roku 1961“.
Zatímco leden byl normální co do teplot i srážek, prosinec 2023 a únor 2024 zaznamenaly nezvykle vysoké teploty. Celkově se uplynulá zima zařadila mezi nejteplejší v historii s průměrnou teplotou 5,1 stupně, což je druhé až třetí nejvyšší místo, o které se dělí se zimou 2019/2020. Tyto rekordy jsou varovným signálem a ukazují na potřebu naléhavých klimatických opatření a celosvětové spolupráce ve snaze zmírnit dopady klimatické změny.