Dopřát si dostatek spánku je v dnešní uspěchané době mnohdy těžké. Často se také dočítáme v rozhovorech s úspěšnými, že spí jenom pár hodin. Zdravé spánkové návyky vám ovšem mohou dle nové studie snížit riziko srdečního selhání.
U dospělých jedinců s nejzdravějším spánkovým režimem se ukázalo o 42% menší riziko (bez ohledu na další rizikové faktory) srdečního selhání v porovnání s těmi, kteří mají nezdravé spánkové návyky. Studie byla zveřejněná v časopise Circulation.
Zdravé návyky mají lidé, kteří jsou ranní ptáčata, spí 7-8 hodin denně, netrpí častou insomnií (když člověk nemůže usnout nebo se ve spánku často probouzí), chrápáním nebo nadměrnou potřebou během dne spát.
Tato studie zkoumala souvislost mezi těmito návyky a srdečním selháním. Zahrnovala údaje o 408 802 účastnících projektu UK Biobank ve věku 37 až 73 let, a to mezi roky 2006-2010. Výskyt srdečního selhání byl pozorován až do 1. dubna roku 2019. Vědci zaznamenali 5 221 případů srdečního selhání.
Ve studii sledovali kvalitu spánku a celkové spánkové vzorce. Odpovědi se shromažďovaly prostřednictvím dotazníků. Z výsledků se například ukazuje, že risk srdečního selhání je o 34% nižší u těch, kteří nehlásili ospalost během dne a o 12% nižší u těch, kteří spali 7 až 8 hodin denně.
Dle autorů patří mezi silné stránky studie hlavně to, že je nová a zúčastnil se jí velký vzorek lidí.