Počet Severokorejských přeběhlíků do Jižní Koreje se minulý rok ve srovnání s předchozími dvěma lety ztrojnásobil. Z KLDR neutíkají pouze ženy, ale i diplomaté, úředníci a studenti. Jako nejčastější důvody uvádějí diktátorský režim, chudobu a hlad. Informují o tom CNN a The Guardian.
Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení uvedlo, že loni vstoupilo do země 196 přeběhlíků ze Severní Koreje. V roce 2019 jich sice bylo 1 047, tohle číslo ale naznačuje vzestupnou tendenci tohoto trendu po pandemii covidu-19.
Severní Korea v roce 2020 kvůli pandemii uzavřela své hranice, čímž tamní populaci ještě více izolovala od světa a uvěznila v bídě. V roce 2021 vstoupilo do Jižní Koreje pouze 63 a o rok později 67 přeběhlíků, upozornila televize CNN na vládní údaje.
The number of North Korean defectors making it to the South tripled last year to 196 after a run of pandemic-linked lows, Seoul said Thursday, with more elite diplomats and students seeking to escape.
— Philstar.com (@PhilstarNews) January 18, 2024
Read:https://t.co/tt4QEV0ZJI
KLDR se začala opět otevírat minulý rok. Více než polovina Severokorejců, kteří ze země uprchli, byla ve věku 20 až 30 let. Z 84 procent šlo ženy či dívky. Celkem deset lidí z této skupiny označilo ministerstvo za „severokorejskou elitu“.
Sem patří vysoce postavení úředníci, diplomaté a mladí studenti, kteří před pandemií odcestovali nebo působili v zámoří, a už se rozhodli do vlasti nevrátit. A to navzdory výzvám k návratu, protože pandemie už skončila.
Otřesné podmínky k životu
Jako nejčastější příčinu přeběhlíci podle ministerstva uváděli diktátorský režim Kim Čong-una. Následoval nedostatek jídla a hlad, píše list The Guardian. Miliony lidí v KLDR žijí v chudobě, zatímco společenská elita si užívá luxusu.
Na rozdíl od utlačované veřejnosti má přístup ke klimatizaci, kávě a chytrým telefonům. Co se ale internetu týče, ten je silně cenzurován. Tito privilegovaní jedinci žijí většinou v Pchjongjangu, kde chodí do kina, obchodních domů a fiitka.
Ve třetích zemích byla nějaký čas většina loňských přeběhlíků. „Mnozí museli považovat návrat za nepřijatelný poté, co okusili život ve svobodném světě s vědomím, že ekonomická situace v KLDR se ještě zhoršila a vnitřní kontroly posílily,“ uvedl úřední zdroj.
Mnoho přeběhlíků také utíká přes Čínu do Laosu nebo Myanmaru, kde vyhledají jihokorejskou ambasádu. Někteří z nich pokračují do Thajska. Jihokorejská vláda přijímání přeběhlíků z KLDR podporuje.