Rutinní výstup dvojice ruských astronautů na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) byl zrušen kvůli závadě na raketě Sojuz, z níž uniká chladicí kapalina. Není jasné, zda může závada způsobit posádce problémy při návratu na Zemi. Sojuz poškodil náraz mikrometeoritu. Informovala o tom agentura Reuters a televize CNN.
O incidentu zveřejnila zprávy americká Agentura NASA. Experti si všimli úniku chladící kapaliny ruské rakety Sojuz v důsledku poškození pláště nárazem mikrometeoritu, napsala agentura Reuters.
Komentátor NASA Rob Navias, který o poškození informoval v živém přenosu z Johnsonova vesmírného střediska v Houstonu, řekl, že není jasné, zda může únik způsobit nějaké potíže při návratu ruských astronautů na Zemi.
Unexplained leak from docked Soyuz spacecraft cancels Russian ISS spacewalk https://t.co/c1qLtlKU6t pic.twitter.com/80Lv8OFrhf
— Reuters World (@ReutersWorld) December 15, 2022
Posádka je nicméně podle stanice CNN s odkazem na vyjádření ruské vesmírné agentury Roskosmos v bezpečí a všechny systémy vesmírné stanice i rakety fungují normálně.
Navias také sdělil, že únik přerušil středeční plánovaný výstup do vesmíru Sergeje Prokopjeva a Dmitrije Petelina. Ruští astronauti měli ve volném kosmickém prostoru strávit cca šest hodin.
Opakovaně přerušené práce
NASA uvedla, že mělo jít o 12tý letošní výstup do vesmíru. Celkem jich astronauti na ISS provedli 257. Dvojice měla za úkol přenést chladič výměníku tepla z výzkumného modulu Rassvet do laboratorního modulu Nauka s pomocí manipulátoru ERA.
Plánované práce přitom měly proběhnout už minulý měsíc, přerušila je však porucha skafandrů. Astronauti, které na ISS v září dopravil Sojuz z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu, nejprve museli vyměnit závadné součástky u svých skafandrů.
Na projektu ISS se podílí NASA, ESA, Japonsko, Kanada a právě Rusko. Vesmír je posledním oblastí, v níž Západ s Ruskem spolupracuje. Bývalý šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin přitom opakovaně vyhrožoval, že Rusko z ISS odejde.
Navzdory tomu se však nakonec NASA s Roskosmos dohodli na pokračující spolupráci, která je pro udržení stanice v chodu klíčová. Zařízení je totiž rozděleno na americký a ruský sektor. Američané se starají o podporu života dodávky energie, Rusové o pohon.
Pokud by došlo k rozdělení stanice na dvě části, Američané by měli problémy s pohonem a ochranou před kosmickým smetím, Rusové by trpěli na nedostatek energie.
Provoz ISS v roce 2031 skončí. Její konstrukce dopadne do bodu Nemo, jemuž se také říká vesmírný hřbitov. Poté, co slavná stanice spočine na dně nejvzdálenějšího místa od pevniny v Tichém oceánu, se hodlá NASA spoléhat na komerční sektor.