Obilí vyvezené z Ukrajiny zachránilo ve světě před hladem na 20 milionů lidí, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na summitu k potravinové bezpečnosti v Kyjevě. Na vrcholné schůzce vystoupil také český ministr zahraničí Jan Lipavský, který druhým dnem pokračuje v návštěvě Ukrajiny. Společným úkolem mezinárodního společenství je podle něj zajistit, aby ukrajinské obilí bylo i v době ruské invaze dostupné všem těm, kdo ho potřebují.
Iniciativa Obilí z Ukrajiny (Grain from Ukraine) vznikla v roce 2022 na popud Zelenského jako způsob podpory humanitárních dodávek do zemí, kde lidé trpí nedostatkem potravin. Cílem programu je zdůrazňovat roli Ukrajiny jako odpovědného člena světového společenství a čelit ruské propagandě, která svaluje vinu za potravinovou krizi na Ukrajinu a její západní partnery. Finančně na program přispívá řada mezinárodních organizací a desítky zemí včetně Česka.
Grain from Ukraine program already saves 20 mln people from starvation – Zelenskyyhttps://t.co/isgwrtdzmP
— Interfax-Ukraine.Eng (@InterfaxUkr) November 23, 2024
Ukrajina patří k předním světovým producentům a vývozcům obilí a dalších zemědělských produktů. Její dodávky jsou klíčové pro některé země na Blízkém východě a v Africe. Zkomplikovala je rozsáhlá ruská invaze na Ukrajinu, která začala v únoru 2022. Loni se Ukrajině podařilo z velké části uvolnit námořní blokádu, kterou Rusko do té doby znemožňovalo vývoz ukrajinských zemědělských produktů přes Černé moře.
„Celkově bylo od spuštění našeho programu Obilí z Ukrajiny zachráněno před hladem 20 milionů lidí. A to jen díky našemu humanitárnímu programu. Celkem ukrajinský vývoz potravin zásobuje 400 milionů lidí ve sto zemích,“ řekl Zelenskyj, který následně odpovídal na dotazy novinářů z Afriky a dalších států.
Uvedl také, že od spuštění ukrajinského koridoru pro vývoz potravin přes Černé moře loni v červenci bylo ruskými raketami a drony poškozeno 321 zařízení v ukrajinských přístavech. Útoky rovněž poškodily více než 20 civilních lodí.
Plnou podporu iniciativě ve svém příspěvku na konferenci vyslovil český ministr zahraničí Lipavský. „Společně zajišťujeme, aby se ukrajinské obilí dostalo k potřebným a mělo ochranu před ruskou agresí,“ řekl ministr s tím, že Rusko útokem na Ukrajinu ohrožuje potravinovou bezpečnost na celém světě.
Lipavského ukrajinský resortní kolega Andrij Sybiha vyzval partnery, aby pomohli dále rozšiřovat bezpečnost ukrajinského zemědělského exportu, například formou zvláštního programu pojištění lodí vyvážejících obilí z ukrajinských přístavů. Tato plavidla i ukrajinské terminály se opakovaně stávají terčem ruských vzdušných útoků.
V pořadí třetí summit k potravinové bezpečnosti se koná v den připomínky hladomoru na Ukrajině ve 30. letech 20. století. Lipavský se dnes spolu s ukrajinskými vrcholnými činiteli zúčastnil ceremonie uctění obětí této katastrofy, kterou vyvolala především tvrdá politika sovětského diktátora Josifa Stalina a zabavování obilí a dobytka místním obyvatelům. Podle odhadů historiků zahynulo v letech 1932–1933 na 3,5 milionu až šest milionů Ukrajinců; některé země včetně ČR tento hladomor uznaly jako úmyslně vyvolanou genocidu.