Expert NASA serveru Live Science prozradil, že Země hubne. Stojí za tím rychlejší úbytek smršťující se atmosféry než dnes už nepatrný přísun materiálu v podobě kosmického prachu a meteoritů. Život však tento jev neohrozí. Dříve jej totiž zahubí jiné faktory.
Země je takový ideální dárce. Neustále dává a přijímá materiály v sousedství ve Sluneční soustavě. Na zemský povrch stále prší kosmický prach a meteority. Tohle vesmírné smetí lidské oko nevidí. No a atmosféra Země upouští plyn.
Pokud však Země rozdává hmotu a současně získává nový materiál, zmenšuje se, nebo zvětšuje? Na tuto otázku odpověděl expert na únik plynu z atmosféry v Langleyově výzkumném centru NASA Guillaume Gronoff.
Is #Earth expanding or shrinking?
— Geo Finance (@DrHeynenGeo) January 4, 2022
Is this gain or loss in mass a threat to life on Earth?https://t.co/sLCDOFXsAl
V rozhovoru pro Live Science řekl, že Země, respektive její atmosféra, abychom byli přesní, se opravdu kvůli tomuto plynnému dárcovství zmenšuje. Dodal však, že zanedbatelně. Lidstvo tento proces neohrozí.
„Samozřejmě je to stále jenom výzkum. Měřit hmotnost Země v reálném čase je obtížné,“ přiznal odborník. „Nemáme váhu Země s přesností potřebnou k tomu, abychom viděli, zda Země ztrácí či získává.“
Země hubne, ale zdravě
Vědci zkoumají hmotnost Země sledováním dopadu meteoritů na její povrch a satelitními daty, s jejich pomocí jsou schopni určit rychlost úniku plynu z atmosféry. Gronoff vysvětlil, že Země hubne ročně o asi 66 000 tun plynů.
Na zemský povrch přitom ročně dopadne asi 16 500 tun meteoritů, které jí naopak přidávají na hmotnosti. Naše planeta ztratí atmosféru podle výpočtů za pět miliard let. Zemskou atmosféru ale pomáhají doplňovat oceány, sopečné erupce a jiné procesy.
Než Země ztratí atmosféru, bude to tedy trvat nejméně 15,4 bilionu let. To už však na Zemi žádný život nebude. Do čtyř miliard let jej zahubí procesy spojené s globálním oteplováním, a i kdyby se život zázračně udržel, do pěti miliard let sežehne Zemi dárce života.
Slunce totiž není věčné. Postupně začne nabývat na objemu a pohlcovat „osmičku“ sluneční soustavy. Po této ohnivé apokalypse se ochladí a stane se červeným trpaslíkem, než nakonec zemře. Lidstvu proto zbývá jediná šance, uniknout z vlastní planety.
Země vznikla před necelými pěti miliardami let srážkami a hromaděním vesmírného materiálu. Tento proces zahrnoval právě dopady meteoritů. Ten však postupně opadl a vyrovnalo jej odpařování atmosféry.