Počet obětí pátečního silného zemětřesení v Nepálu dál roste, otřesy si vyžádaly nejméně 128 mrtvých. Informovaly o tom agentury Reuters a DPA s odvoláním na policii. Zraněných je podle agentury AFP více než stovka. Živel udeřil zejména v nepálských okresech Džadžarkot a Rukum, kde se zřítil neupřesněný počet domů. Podle svědků bylo zemětřesení citelné i v indickém hlavním městě Dillí, kde se roztřásly budovy.
Podle agentury DPA panují obavy, že se počet obětí ještě zvýší. „Máme zprávy, že pod sutinami je pohřbeno mnoho lidí,“ uvedl jeden z oficiálních činitelů okresu Džadžarkot.
Death toll from Nepal earthquake rises to 128 with hundreds more injured, officials say. Rescue work continues pic.twitter.com/DhpuOqCxTW
— BNO News (@BNONews) November 4, 2023
Krátce po zemětřesení začaly v některých postižených oblastech záchranné akce. „Záchranné a pátrací týmy musejí uvolňovat silnice zablokované sesuvy půdy v důsledku zemětřesení, aby se dostaly do postižených oblastí,“ uvedl jeden z policejních úředníků z okresu Rukum.
Premiér země Pušpa Kamál Dahal vyjádřil hluboký zármutek nad ztrátami na životech a škodami na majetku a nařídil bezpečnostním složkám okamžité zahájení záchranných operací.
Nepálské středisko pro monitoring zemětřesení uvedlo, že epicentrum otřesů o síle 6,4 stupně bylo v okrese Džadžarkot a že zemětřesení přišlo krátce před půlnocí místního času (okolo 19:00 SEČ). Německé geofyzikální centrum GFZ nicméně později sílu živlu stanovilo na 5,7 stupně, zatímco podle americké geologické služby USGS to bylo 5,6 stupně.
V dubnu 2015 zasáhlo téměř celý Nepál zemětřesení o síle 7,8 stupně, zejména pak údolí Káthmándú v centrální části země. Otřesy postihly také Indii, Bangladéš a Tibet a celkem si vyžádaly téměř 9000 obětí.