Ve věku 88 let dnes zemřel bývalý řecký premiér Kostas Simitis, za jehož vlády Řecko v roce 2001 vstoupilo do eurozóny. Simitis byl jedním ze zakladatelů socialistické strany PASOK, která je nyní největší opoziční stranou. Expremiér zemřel ve svém letním sídle na Peloponésu. Informují o tom agentury s odvoláním na řecká média.
„Se smutkem a respektem se loučím s Kostasem Simitisem, úctyhodným a vznešeným politickým oponentem, ale také premiérem, který Řecko doprovázel při jeho velkých národních krocích,“ uvedl řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.
Former Greek prime minister Costas Simitis, deemed the "moderniser" in the country's political arena, died Sunday at the age of 88.
— AFP News Agency (@AFP) January 5, 2025
The government announced four days of mourning for Simitis, who had not been facing a particular health problem.
Read more: https://t.co/BoP9t9YMkm pic.twitter.com/AI2dfwQ1AH
Simitis považoval vstup Řecka do eurozóny v lednu 2001 za největší úspěch svého premiérství. Přijetí eura prosadil i přes ekonomické problémy země a nesouhlas ortodoxních socialistů ze strany PASOK, kterou v roce 1974 pomohl založit po pádu vojenské junty. Simitis snížil rozpočtový deficit a veřejný dluh země, aby Atény splnily podmínky pro členství v eurozóně.
Expremiér také v roce 2004 pomohl Kypru vstoupit do EU.
Bývalý předseda vlády přispěl ke konání letních olympijských her v Aténách v roce 2004. Stál za rozsáhlou výstavbou infrastruktury, včetně nového letiště a dvou linek metra, které měly konání her usnadnit.
Simitisovým dvěma vládám v letech 1996 až 2004 se v Řecku přičítají zásluhy o zvýšení životní úrovně, vyřešení problematiky majetku řecké královské rodiny nebo například zavedení systému pro vzdělávání dospělých. Vládu na domácím poli nicméně ovlivňovaly časté stávky, kterými zaměstnanci státních i soukromých institucí protestovali proti vládním reformám i pomalému růstu mezd. Západ však oceňoval Simitisovo proevropské myšlení.