Ve věku 96 let zemřel francouzský nacionalistický politik Jean-Marie Le Pen. Byl to bojovník, řekl k jeho skonu francouzský premiér. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.
Le Pen, který byl několik týdnů v pečovatelském zařízení, zemřel v úterý v poledne „obklopen svými blízkými“, uvedla podle BBC rodina.
Jean-Marie Le Pen, founder of French far right, dies aged 96 https://t.co/faUpB3VhDB
— BBC News (World) (@BBCWorld) January 7, 2025
Le Pen, popírač holocaustu a extremista v otázkách rasy, pohlaví a přistěhovalectví, založil v roce 1972 francouzskou nacionalistickou stranu Národní fronta. V roce 2002 se v prezidentských volbách utkal s Jacquesem Chirakem, který jej porazil.
V roce 2011 se vedení strany ujala Le Penova dcera Marine. Stranu přejmenovala na Národní sjednocení a učinila z ní jednu z hlavních politických sil ve Francii. Jordan Bardella, který v roce 2022 vystřídal Marine Le Pen ve funkci předsedy strany, řekl, že Jean-Marie „vždy sloužil Francii“ a „bránil její identitu a suverenitu“.
„Byl historickou postavou krajní pravice a ve veřejném životě naší země hrál roli téměř sedmdesát let. Nyní jej musí posoudit historie,“ uvedl podle Reuters francouzský prezident Emmanuel Macron.
Francouzský premiér François Bayrou prohlásil, že každý, kdo s Le Penem bojoval, „věděl, jaký to byl bojovník“. Ministr vnitra Bruno Retailleau vyjádřil soustrast Le Penově rodině. „Právě jsme otočili jednu stránku francouzských dějin,“ prohlásil.
Jiný nacionalistický politik Eric Zemmour na X napsal, že „kromě kontroverzí a skandálů“ si Le Pena budeme pamatovat za to, že byl „mezi prvními, kdo Francii upozornil na číhající existenční hrozby“.
Na druhé straně politického spektra Jean-Luc Mélenchon, vůdce radikální levicové strany Nepoddajná Francie (LFI), prohlásil, že respektování důstojnosti mrtvých a zármutku jejich rodin neruší právo soudit jejich činy. „Boj proti tomuto člověku skončil. Ten proti nenávisti, rasismu, islamofobii a antisemitismu, které šířil, však pokračuje,“ tweetoval.
Zlehčoval plynové komory
Le Pen byl po několik desetiletí nejkontroverznější politickou osobností Francie. Jeho kritici ho odsuzovali jako nacionalistického extremistu a soudy ho několikrát odsoudily za jeho radikální výroky.
Přesto Le Penova ostrá protiimigrační politika přitahovala voliče. V prezidentských volbách v roce 1988 získal 14 procent hlasů. V roce 1995 se tento počet zvýšil na patnáct a v roce 2002 se Le Pen dostal do finále prezidentských voleb.
Strany napříč politickým spektrem však vyzvaly své příznivce, aby hlasovali proti němu. Jeho soupeř Chirac zvítězil s 82 procenty hlasů.
V roce 2015 byl Le Pen vyloučen z Národního shromáždění poté, co zopakoval své nechvalně známé popírání holocaustu. Řekl například, že plynové komory byly „pouhý detail“ v historii druhé světové války. K vyhození ze strany došlo během veřejného sporu s jeho dcerou, která ho obvinila, že opakováním popírání holocaustu se snaží „zachránit před zapomněním“. „Možná tím, že se mě zbavila, chtěla udělat nějaké gesto vůči establishmentu,“ řekl později Le Pen reportérovi BBC.