Koncem srpna zemřel muž, který žil v Amazonském pralese 26 let úplně sám. Poslední přeživší ze svého kmene vyvražděného kvůli zisku platil za symbol domorodé odolnosti, ale i krutosti „civilizovaného světa“. Domorodí obyvatelé v Brazílii čelí nárůstu vražd. Amazonský prales zase trpí rekordním odlesňováním, píší ScienceAlert a The New York Times.
Nikdo netušil, jak se jmenoval. Kopal však hluboké díry, v nichž se skrýval nebo je využíval pro lov zvěře. Proto dostal přezdívku „muž z děr“ či „indián z děr“. Platil za posledního přeživšího ze svého kmene, který prohrál boj s moderní civilizací.
Muž z děr žil na území Tanaru hluboko v Amazonii 26 let v izolaci a osamění. Proto je také znám jako nejosamělejší muž světa. Jeho půda měla rozlohu 8000 hektarů. Mezi všemi těmi farmami a ranči okolo připomínala ostrov v moři, píše ScienceAlert.
The Last Member of An Isolated Amazon Tribe Dies Alone https://t.co/c05s6HJf8y
— ScienceAlert (@ScienceAlert) August 31, 2022
Osamělý osadník se stal symbolem domorodé odolnosti. Brazilská organizace pro ochranu domorodých obyvatel FUNAI uvedla, že 27. srpna ve svých 60 letech zemřel přirozenou smrtí.
„Symbolizoval otřesné násilí a krutost páchanou na domorodých národech po celém světě ve jménu kolonizace a zisku, ale také odpor,“ řekla ředitelka výzkumu organizace Survival International Fiona Watson.
„Můžeme si jen představit, jakých hrůz byl ve svém životě svědkem. I jeho osamělost poté, co byl zabit zbytek jeho kmene. Odhodlaně však odolal všem pokusům o kontakt a dal jasně najevo, že chce zůstat sám,“ pokračovala Watson.
Brazílie nebere na domorodce ohledy
Oblast Tanaru ve státě Rondônia sousedící s Bolívií často vyhledávají farmáři, dřevorubci, rančeři a horníci. Počátkem 70. let se stal kmen muže z děr terčem krvavého útoku. Bez vládní ochrany neměli indiáni šanci vetřelcům odolat.
Na počátku 90. let zbylo jen sedm členů kmene. V roce 1995 jich šest zabili ilegální horníci. Nikdo z nich přitom nebyl hnán k odpovědnosti. Organizace FUNAI si všimla muže z děr až rok od posledního masakru.
Pečlivě jej sledovala. V roce 1998 úřady zásadně omezily vstup na jeho půdu. Tým z FUNAI našel v roce 2009 v oblasti nábojnice a stopy poškození. Zanechal tam proto kvůli ochraně domorodce své agenty.
Po několika pokusech o navázání kontaktu se organizace rozhodla nechat muže být. Nejevil totiž žádné známky toho, že by stál o pomoc.
Smrt nejosamělejšího muže světa znamená také vymření jeho kmene. Nebyl přitom ani zdaleka jediný, který čelil hrozbám ze strany civilizace. Brazilský prezident Jair Bolsonaro prosazuje průmyslová odvětví na úkor Amazonského pralesa. Ten proto trpí rekordním odlesňováním. V ohrožení jsou zbývající komunity, které mezi jeho stromy žijí.
Podle The New York Times FUNAI registruje 28 izolovaných domorodých skupin z celkového počtu 114, o nichž má důkazy. Výsledkem je, že 86 kmenů nemá prospěch z žádné vládní ochrany.
V roce 2020 Brazílie zaznamenala oproti roku předchozímu nárůst vražd domorodců o 61 procent. Celkem jich bylo zabito 182.