Nejstarší žijící muž na světě John Alfred Tinniswood zemřel ve věku 112 let, potvrdila jeho rodina. Brit prožil obě světové války. Informuje o tom BBC, CBS News a další servery.
John Alfred Tinniswood zemřel v pondělí v pečovatelském domě v Southportu, kde žil. Celoživotní fanoušek fotbalového Liverpoolu se stal nejstarším žijícím mužem na světě v dubnu letošního roku, kdy ve věku 114 let zemřel Juan Vicente Pérez Mora.
Jeho rodina podle BBC oznámila, že ve svůj poslední den byl Tinniswood „obklopen hudbou a láskou“.
The world says goodbye to an extraordinary life as #JohnAlfredTinniswood, the world’s oldest man, who passed away at the age of 112.
— The Times Of India (@timesofindia) November 26, 2024
Read more 🔗 https://t.co/x8MJYG8uiI pic.twitter.com/RlQnyKVoCY
Tinniswood, který se narodil 26. srpna 1912, tedy ve stejném roce, kdy se potopil Titanic, se stal nejstarším mužem Spojeného království v roce 2020. Guinnessova kniha rekordů ho v dubnu 2024 uznala za nejstaršího člověka na světě. Tinniswood, vdovec, se narodil Adě a Johnu Bernardovi Tinniswoodovým. Zanechal po sobě dceru Susan, vnoučata Annouchku, Marisu, Tobyho a Ruperta a pravnoučata Tabithu, Calluma a Nieve.
Jeho rodina v prohlášení uvedla, že „měl mnoho dobrých vlastností“. „Byl inteligentní, rozhodný, statečný, klidný v každé krizi, nadaný na matematiku a skvělý konverzační typ,“ napsala. Tyto vlastnosti mu dobře posloužily během vojenské služby v Královském armádním platovém sboru za druhé světové války. Zde – kromě účetnictví a auditu – jeho práce zahrnovala logistické úkoly, jako bylo vyhledávání uvízlých vojáků a organizování zásobování potravinami.
Recept na dlouhověkost? Střídmost a štěstí
Se svou ženou Blodwen se seznámil na plese v Liverpoolu a v roce 1942 se vzali. Dcera Susan se narodila v roce 1943 a manželé spolu prožili 44 let, než paní Tinniswood v roce 1986 zemřela.
Po druhé světové válce John pracoval pro společnost Royal Mail a později jako účetní pro Shell a BP, než v roce 1972 odešel do důchodu. Jeho rodina uvedla, že v důchodu byl „aktivní“ a dobrovolně pracoval jako starší v církvi Blundellsands United Reform Church, kde také kázal.
Tinniswood už dříve řekl Guinnessově knize rekordů, že tajemstvím jeho dlouhověkosti bylo „čisté štěstí“. „Buď žijete dlouho, nebo krátce, a s tím toho moc nenaděláte,“ cituje jej CBS News.
Přesto doporučoval střídmost ve všem, abychom si udrželi zdraví. „Když moc pijete, jíte nebo chodíte, zkrátka když děláte příliš mnoho čehokoli, nakonec budete trpět,“ dodal.
Nejstarší žijící ženou na světě je v současnosti Japonka Tomiko Itooka, které je 116 let.