Cyril Höschl patřil mezi nejrespektovanější české lékaře a veřejné intelektuály. V pondělí 21. dubna zemřel ve věku 75 let. Informaci potvrdil mluvčí Národního ústavu duševního zdraví Jan Červenka. Höschl ústav dlouhá léta vedl a významně ovlivnil podobu české psychiatrie po roce 1989.
Profesor Höschl v posledních letech bojoval s těžkou neurologickou nemocí, multisystémovou atrofií. Přesto až do konce zůstával aktivní a svá poslední slova dokonce nadiktoval do mobilu, protože už nemohl psát. „Snažím se tomu nepodléhat,“ říkal, i když přiznával, že běžné věci mu zabírají celý den.
S hlubokým zármutkem oznamujeme, že zemřel prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych.
— Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) (@NUDZ_cz) April 22, 2025
První a emeritní ředitel NUDZ, výjimečný psychiatr, pedagog a popularizátor vědy. Bylo mu 75 let. pic.twitter.com/bNgM03FqlR
Publicista Viliam Buchert ho popsal jako renesančního člověka.. Věnoval se nejen psychiatrii, ale také etice, dějinám, hudbě, výtvarnému umění i veřejnému dění. V jeho textech a rozhovorech se potkával vědecký nadhled s lidským porozuměním. Když hovořil o Češích, říkával: „Jsou trochu víc remcalové, ale mají smysl pro humor. Hodně věcí kritizuji, ale celkový umělecký dojem ze společnosti je vlastně dobrý.“
Kromě odborných funkcí byl i pedagogem. Vedl 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy jako první svobodně zvolený děkan po roce 1989. V roce 2023 převzal Cenu Arnošta Lustiga, v roce 2024 pak ocenění Neuron za celoživotní přínos psychiatrii a boji proti stigmatizaci duševních nemocí.
Höschl byl známý i tím, že dokázal mluvit o vážných věcech s nadhledem. Ve chvílích, kdy veřejnost podléhala panice, například během pandemie covidu, vyzýval ke klidu.
Odešel člověk, který uměl spojovat vědu, lidskost a humor. Člověk, který opravdu viděl do duší druhých. A jak napsal Buchert na závěr svého nekrologu: „Cyrile, pozdravuj v nebi.“