Irská zpěvačka Sinéad O’Connor, která se proslavila jak svou pozoruhodnou hudbou, tak neutěšeným osobním životem, zemřela. Bylo jí 56 let. Zprávu přinesla irská veřejnoprávní televize RTÉ, informují o tom CNN, Irish Times a další média.
Zprávu o jejím úmrtí potvrdila RTE, která sdílela prohlášení rodiny: „S velkým zármutkem oznamujeme, že odešla naše milovaná Sinéad. Její rodina a přátelé jsou zdrceni a požádali o soukromí v této velmi těžké chvíli.“
BREAKING: Sinéad O’Connor has died. The gifted Irish singer-songwriter was known as a lifelong nonconformist with fierce music. She was 56. https://t.co/zYEO12u4X1 pic.twitter.com/zIogZCKUWX
— The Associated Press (@AP) July 26, 2023
Příčina úmrtí nebyla bezprostředně k dispozici. CNN uvedla, že oslovila mediální zástupce a rodinné příslušníky náhle zesnulé zpěvačky.
Její první album „The Lion and the Cobra“ vyšlo v roce 1987 a dočkalo se uznání kritiky, ale teprve druhé album z roku 1990 „I Do Not Want What I Haven’t Got“ ji vyšvihlo mezi známé umělce.
Její provedení písně „Nothing Compares 2 U“ od Prince se v roce 1990 dostalo na první příčku hitparády. Podpořil to i videoklip, v němž se O’Connor objevila s ostříhanými vlasy a tmavým rolákem.
Píseň byla několikrát nominována na cenu Grammy, zvítězila i ve dvou kategoriích cen MTV. Ocenění si odnesla za videoklip roku a nejlepší video ženské umělkyně.
V následujících letech se zpěvačka a skladatelka zaplétala do kontroverzí. Jednou roztrhala fotografii papeže v pořadu Saturday Night Live, později se stala kněžkou katolické skupiny. Zanedlouho také konvertovala k islámu. Často na sociálních sítích ventilovala osobní problémy a výlevy.
Její syn se zabil
V posledních letech O’Connor otevřeně hovořila o svém boji se závislostí a duševním zdravím. Své zkušenosti podrobně popsala ve svých pamětech „Rememberings“ z roku 2021.
Zpěvačku přežily její tři děti. Její sedmnáctiletý syn Shane zemřel v roce 2022, spáchal sebevraždu. Jak uvádějí Irish Times, zpěvačka se tehdy vyjádřila, že „nikdo by neměl následovat jeho příkladu“.
Sinead O’Connor se narodila v roce 1966 v Dublinu. Jako třetí ze čtyř dětí často mluvila o svém těžkém dětství. Její matka byla podle jejích slov problémová a násilnická.
„Chodila do domů, které byly na prodej, jen aby je mohla vykrást,“ řekla O’Connor v rozhovoru pro The Independent v roce 2013. „Myslím, že to bylo svým způsobem vtipné, aniž by to bylo vůbec vtipné. Víte, chodila do nemocnic a kradla krucifixy ze zdi.“
Uvedla, že její matka, která zemřela při autonehodě, když bylo zpěvačce 19 let, „si nemohla pomoci, dej jí Bůh lehké odpočinutí“, a že kvůli matce začala krást také.
„Byla to nemoc,“ řekla zpěvačka. „A tak to byla součást toho, co se dělo doma: i já jsem kradla, abych byla jako ona.“
Když ji v pubertě poslali do polepšovny poté, co ji chytili při krádeži v obchodě, O’Connor se obrátila k hudbě, aby našla útěchu. V patnácti letech ji objevil bubeník skupiny In Tua Nua, když zpívala na svatbě.
Nakonec v 16 letech opustila internátní školu a snažila se uživit zpěvem, než se přestěhovala do Londýna. Tam spolupracovala s kytaristou U2 The Edge na soundtracku k filmu „The Captive“ z roku 1986 a zároveň připravovala své debutové album.
O pomoc volala na Twitteru
V době, kdy prorazila se svým druhým albem, byla O’Connor již matkou a porodila syna Jakea svému prvnímu manželovi, hudebníkovi Johnu Reynoldsovi. Z druhého manželství s novinářem Nickem Sommerladem měla další tři děti: dceru Roisine, ze vztahu s hudebníkem Donalem Lunnym syna Shanea a ze vztahu s podnikatelem Frankem Bonadiem syna Yeshua.
Její kontroverze však zastínily její kariéru i osobní život.
V roce 1990 bojkotovala účinkování v pořadu Saturday Night Live na protest proti tomu, aby pořad uváděl Andrew Dice Clay. Stěžovala si, že jeho humor je misogynní a homofobní. V témže roce zpěvák Frank Sinatra během koncertu prohlásil, že by ji nejraději „nakopal do prdele“. O’Connor totiž vyhlásila, že nedovolí, aby se na jejích vystoupeních hrála státní hymna.
Nástup sociálních médií umožnil fanouškům být přímými svědky událostí, které se odehrávaly v jejím životě. V roce 2012 využila Twitter k vyslání prosby o pomoc. „Nezná někdo psychiatra v Dublinu nebo Wicklow, který by mě dnes mohl naléhavě přijmout, prosím,“ napsala. „Jsem na tom opravdu špatně… a v nebezpečí.“
V letech 2015 a 2016 po ní dokonce bylo vyhlášeno pátrání. V prvním případě proto, že na Facebooku napsala, že se předávkovala v irském hotelu. Ve druhém poté, co byla nahlášena jako pohřešovaná poté, co se nevrátila z projížďky na kole na předměstí Chicaga. V obou případech byla nalezena v pořádku.
Irský premiér Leo Varadkar vzdal ve středu večer zpěvačce hold. „Je mi opravdu líto, že Sinéad O’Connor zemřela,“ napsal Varadkar na Twitteru. „Její hudbu miloval celý svět a její talent byl nepřekonatelný a nesrovnatelný. Upřímnou soustrast její rodině, přátelům a všem, kteří milovali její hudbu,“ dodal.