Ženy jsou lepšími veliteli než muži a jsou vhodnější pro dlouhodobé mise ve vesmíru, například na Marsu. Zjistili to sociologové ve své nové studii vycházející z dat výzkumné stanice Mars Desert Research, která napodobuje podmínky rudé planety. Napsal o tom server EurekAlert.
Během několika let vstoupí na Měsíc první žena. Mise na Marsu se zcela jistě budou skládat ze smíšených skupin. Stále nám však kvůli nízké účasti žen na misích v podmínkách podobných těm vesmírným chybí údaje o jejich efektivitě a odlišnosti ve vesmíru.
Socioložka Inga Popovaitė z litevské Kauno Technologijos Universitetas a hlavní autorka studie uvedla, že do roku 2021 působily na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) jako velitelky pouze tři ženy.
Mars Desert Research Station (MDRS). Vesmírná stanice, která však stojí na Zemi. Nachází se v Utahu a dokáže věrně napodobit podmínky Marsu. Tyto projekty vznikají, aby zde astronauti trénovali na vesmírné mise.
Sociologové prošli 824 zpráv velitelů MDRS z let 2009 až 2016. Každá taková zpráva měla v průměru 348 slov (2008 znaků). Celkem 277 zpráv napsaly ženy a 541 muži, z čehož velitelskou roli zastávalo 27 žen a 49 velitelů.
Pozitivní motivace celé komunity
Provedli několik typů analýz těchto zpráv. Zaměřili se přitom na frekvenci, emoce, sentiment a strukturám obsahu. Nemohli se nevšimnout velkých pohlavních rozdílů při plnění velitelské funkce. Výsledky studie, o níž napsal web EurekAlert!, byly publikovány ve vědecké databázi ScienceDirect.
Chování zaměřené na plnění úkolů vykazovala obě pohlaví. Ženy se však více zaměřovaly na to, co se povedlo než na to, co se nepovedlo.
Ženy také častěji diskutovaly o členech posádky. Muži se zaměřovali spíše na týmového ducha, loajalitu a úspěchy, ženy zase na vzájemnou podporu, motivaci a pozitivní prostředí. Ženy také používaly při sdělování informací o svých každodenních činnostech méně konkrétních slov.
Výsledky výzkumu ukázaly, že na plnění úkolů jsou sice zaměřena obě pohlaví, avšak ženy častěji povzbuzují svůj tým pozitivním zprávami, což souvisí s teoriemi, že jsou při rozhodování více společenské.
Ženské vedení může být podle výzkumnice udržitelnější. Ženy totiž mohou svým pozitivním přístupem harmonizovat vztahy posádky při obtížných situacích.