Zimbabwe oznámila, že začne brzy prodávat povolenky k odstřelu až 500 slonů na svém území. Země na jihovýchodě Afriky kvůli pandemii přišla o všechny peníze z turismu a tento kontroverzní krok má pomoci naplnit prázdnou státní kasu. Informuje o tom CNN.
CNN informaci potvrdil mluvčí zimbabwské správy národních parků Tinashe Farawo. Hlavním důvodem pro vládní rozhodnutí je podle něj propad turistického ruchu kvůli pandemii covidu-19.
„Žijeme jen z toho, co máme,“ řekl Farawo. „Máme na naše operace rozpočet zhruba 25 milionů a velká část peněz do něj jde ze sportovního lovu. Turismus je v tuto chvíli díky pandemii prakticky mrtvý,“ uvedl mluvčí.
Rozhodnutí přišlo ale jen týdny poté, co byli slon africký i slon pralesní oficiálně prohlášeni za kriticky ohrožené druhy.
Simiso Mlevu, mluvčí zimbabwské neziskové organizace Centrum pro správu přírodních zdrojů (CNRG) označila rozhodnutí povolit odstřel slonů za nehorázné. „Silně odsuzujeme trofejní lov, praktiku, která zneklidňuje divoká zvířata a eskaluje konflikty mezi přírodou a člověkem,“ uvedla Mlevu. „Je totiž zcela jisté, že se přeživší členové zvířecí rodiny, svědci nesmyslného zabíjení svých blízkých, budou pak mstít na nevinných vesničanech,“ vysvětlila.
„Ačkoliv vláda argumentuje tím, že trofejní lov pomáhá ochraně životního prostředí, jediná motivace jsou ve skutečnosti peníze, které se většinou na správné místo ani nedostanou. Je potřeba uvádět do praxe inovativní a ekologická opatření, jak zvýšit příjem ze safari parků a turismu obecně,“ dodala Mlevu.
Zimbabwe není jediné místo, kde mohou lidé střílet zvěř za peníze. V prosinci povolila Namibie odstřel 170 divokých slonů kvůli suchu a kvůli tomu, že se sloni přemnožili. Proti trofejním lovům dlouhodobě protestují ekologické organizace, které upozorňují na to, že jde o odpornou zábavu, kde si zámožní lidé zaplatí zabíjení vznešených zvířat jako jsou lvi, sloni, žirafy nebo nosorožci. Ekonomický přínos je přitom zcela zanedbatelný.