V Zimbabwe na jihu Afriky zákonodárci přijali zákon o zrušení trestu smrti. Ušetří životy přibližně 60 vězňů, kteří na popravu čekali. Poslední poprava byla v zemi vykonána před téměř 20 lety a zrušení trestu smrti se zde očekávalo, píše agentura AP.
Prezident Emmerson Mnangagwa podepsal zákon tento týden poté, co prošel parlamentem. Mnangagwa sám v 60. letech minulého století čelil trestu smrti za to, že během války za nezávislost na vládě bílé menšiny vyhodil do povětří vlak. Jeho trest byl později změněn na deset let vězení.
Zimbabwe abolishes the death penalty https://t.co/NLZkV4o8m7
— euronews (@euronews) January 1, 2025
V zemi byla poslední poprava vykonána v roce 2005, mimo jiné i proto, že se v jednu chvíli nenašel nikdo, kdo by se ujal funkce státního kata.
Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International nový zákon označila za „záblesk naděje“ pro hnutí za zrušení trestu smrti v regionu. Další africké země, včetně Keni, Libérie a Ghany, v poslední době podle organizace učinily „pozitivní kroky“ ke zrušení trestu smrti, ale zatím jej neuzákonily.
Amnesty International v roce 2023 zaznamenala 1153 poprav na celém světě, což byl meziroční nárůst o 883. Počet zemí, které popravy vykonaly, se však snížil z 20 na 16. Vzhledem k utajování informací o popravách však údaje nezahrnují Severní Koreu, Vietnam a Čínu, kterou Amnesty International označila za „hlavního světového popravčího.“
Téměř 90 procent všech poprav zaznamenaných Amnesty International v roce 2023 připadá na Írán a Saúdskou Arábii. Následuje Somálsko a USA.