V poslední čtvrtině loňského roku klesla poptávka po elektronických zařízeních. Jihokorejská společnost Samsung proto očekává, že se její zisky v období od října do prosince propadly o 69 procent. Jedná se o nejnižší výdělek od roku 2014. Důvodem jsou trvalé makroekonomické problémy i změna trhu po konci pandemie. Informoval o tom server BBC a Al Jazeera.
Zpomalující ekonomika zasáhla další technologickou společnost. Největší světový prodejce paměťových karet, telefonů a televizí Samsung se musí potýkat s klesající poptávkou. Zákazníci totiž netouží po elektronických zařízeních tak moc jako dříve. S koncem pandemie už je tolik nepotřebují pro práci z domova. K jejich rozhodnutí přispívají také zdražující se životní náklady a zvyšující se úrokové sazby. Firma Samsung proto očekává, že se její zisky za poslední čtvrtletí propadly o 69 procent.
V období od října do prosince tak technologická firma podle serveru BBC vydělala na asi 4,3 trilionu jihokorejských wonů, tedy 3,4 miliardy dolarů. Investoři přitom očekávali, že by mohla společnost Samsung dosáhnout na asi 5,9 trilionu wonů. Její příjmy místo toho klesly na nejnižší úroveň za posledních osm let, tedy od roku 2014. „Za snížený prodej telefonů a pokles zisků může slabá poptávka způsobená dlouhotrvajícími makro problémy,“ vyjádřili se v pátek k situaci zástupci jihokorejské firmy.
„Veškerá odvětví podniku to měla v uplynulých měsících těžké, nejvíce ale špatná situace na trhu zasáhla prodej telefonů a čipů,“ vysvětlil podle serveru Euronews analytik BNK Investment and Securities Lee Min-hee. Detailnější informace o finančních výsledcích plánuje společnost zveřejnit 31. ledna. Problémy jedné z největších technologických firem pak poukazují na to, že s podobnými překážkami budou muset nejspíše bojovat také její konkurenti.
Příjmy společnosti Samsung klesnou i v současném čtvrtletí, odhadují analytici
Už v říjnu přitom společnost Samsung uvedla, že v roce 2023 nehodlá měnit své investice. Podle analytiků také není zvykem, aby technologická firma oznamovala snížení produkce paměťových čipů. Je ale přesto možné, že se v následujících měsících v reakci na současnou situaci pokusí své investice upravit jiným způsobem. Novináři serveru Al Jazeera pak citovali tři analytiky, podle kterých by se měly zisky společnosti Samsung v současném čtvrtletí opět propadnout.
Samsung said it expects its fourth-quarter profits to plunge as the firm’s mainstay memory-chip and smartphone businesses face a sharp pullback in demand https://t.co/nq3LPuC93E
— The Wall Street Journal (@WSJ) January 6, 2023
Firma Samsung není v současnosti jediná, která se musí s nižšími výdělky potýkat. Ze stejného důvodu například tento týden firma Amazon oznámila plány propustit na 18 tisíc pracovníků. Jedná se přitom o největší redukci pracovní síly v její historii. Loni v listopadu zase společnost Meta rozhodla o vyhození 13 procent svých zaměstnanců. Polovinu pracovníků vyhodil na podzim také nový šéf Twitteru Elon Musk. Důvodem takových kroků jsou hlavně obavy z možné ekonomické recese.