Islamistická skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS) upevnila podle serveru Euronews svou moc v Sýrii ve všech klíčových sektorech. Pouhých deset dní od svržení diktátora Bašára Asada šíří poselství jednoty a nabádá Syřani žijící v zahraničí k návratu do vlasti. V Damašku se otevírají obchody, školy a ambasády a pořádek hlídá nově zbudovaná policie. U syrského města Kobani se však stahují mračna, píše deník Israel Hayom.
Život v Sýrii se deset dní od svržení Asada vrací do zaběhlých kolejí a nově ustanovená přechodná vláda přebírá kontrolu nad klíčovými sektory. Vysídlení lidé se vracejí do svých domovů, v Damašku otevírají školy a obchody, přičemž jsou opět funkční sociální služby.
V metropoli nově vlaje francouzská vlajka – to otevřela francouzská ambasáda. Do syrského hlavního města dorazil nejvyšší francouzský diplomat.
🪖 Key sectors of the country are slowly being dragged under their control with the latest two being the military and police forces.https://t.co/gA8jYwu79h
— euronews (@euronews) December 18, 2024
Vůdce odporu Ahmad Šara (Abú Muhammad Džúlání) slibuje vládu míru a stability. Tvrdí, že hnutí prošlo vnitřními reformami a jeho cílem je vytvořit Sýrii založenou na jednotě, nacionalismu a míru. HTS je organizace s kořeny v al-Káidě a Islámském státu (IS) a Spojené státy ji považují za teroristickou.
USA jsou s HTS v kontaktu. „Ano, jsme v kontaktu s HTS a dalšími skupinami,“ přiznal americký ministr zahraničí Antony Blinken. Zdůraznil, že tento kontakt je důležitý, aby měl Washington informace o chování organizace a o tom, jak hodlá v přechodném období vládnout.
Nová policie i zákony
Hlavním bodem nové přechodné vlády teď je zajistit bezpečnost obyvatelstva a stanovit zákony, aby se v ulicích dodržoval pořádek. K tomu je zapotřebí policie. Asadova policie se rozutekla hned po jeho svržení. HTS založilo v Damašku vlastní bezpečnostní složky, které nevede nikdo jiný než Abou Othma – šéf policie v Idlibu, bašty HTS.
On dostal za úkol prosazovat nové zákony HTS, které se však stále projednávají. Je to opravdová výzva, policie v hlavním městě totiž vzniká od nuly.
Někteří noví policisté přijeli do Damašku až z Idlibu. „Přijel jsem do Damašku před sedmi dny. Jsem tu jen proto, abych chránil obyvatelstvo,“ uvedl podle Euronews jeden z nově jmenovaných policistů. Zatím však nemá co prosazovat. Jeho každodenní povinnosti zahrnují vyslechnutí stížností obyvatel a poskytování záruk.
Stovky bývalých odzbrojených syrských vojáků zamířily do nově zbudovaného smírčího centra v Latákii na severu Sýrie. Dostali tam nové tříměsíční průkazy totožnosti pro svobodný pohyb po své zemi.
Nová přechodná vláda slíbila, že se nebude mstít na svých bývalých nepřátelích, jak například učinil Tálibán v Afghánistánu. Amnestie se ovšem netýká mučitelů.
Turecko chystá invazi
Stabilitu Sýrie vzpamatovávající se z desítek let útlaku mohou ohrozit zájmy Ankary. Američané podle Israel Hayom varovali před shromažďujícími se tureckými a protureckými silami u syrského města Kobani. Podle amerických představitelů hrozí rozsáhlá invaze do míst na severu Sýrie kontrolovaných Kurdy.
Na místě je Syrská národní armáda (SNS), Tureckem vyzbrojená a řízená milice, turecké speciální jednotky a dělostřelectvo. Američané situaci sledují, jsou v kontaktu s Ankarou a invazi se snaží zabránit.
Také panují obavy z návratu Islámského státu (IS). Ten posiluje v posledních dvou letech a podle Američanů by mohl využít pádu syrského režimu k opětovnému ovládnutí východních pouštních oblastí Sýrie.
Problém je, že arabští bojovníci ze Syrských demokratických sil (SDF), jejichž jádrem je kurdská milice YPG, se přidávají k HTS, což oslabuje tohoto klíčového spojence USA v boji proti IS.