Spotřebitelské ceny v Česku nadále rostou. V červnu 2023 dosáhly meziročního růstu 9,7 %. Tempo inflace však zpomalilo, oznámil Český statistický úřad ve své zprávě.
Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku byla podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) dražší řada potravin. Vejce zdražila o 28,8 %, brambory o 28,2 %, margarín a ostatní rostlinné tuky o 17,1 % a ovoce o 15,2 %. Cena cukru se zvýšila o 50,3 % a cena brambor o 37 %.
Meziroční růst cen zmírnil na 9,7 %.
— ČSÚ (@statistickyurad) July 13, 2023
>>> https://t.co/STTRnDBaIN#ČSÚ #rychlainformace #inflace #ceny pic.twitter.com/arwCAhU6An
Ceny tepla a teplé vody vzrostly o 40,7 %, odvádění odpadních vod o 26,9 %, elektřiny o 24,6 %, dodávky vody o 16,3 % a náklady na bydlení vlastníků vzrostly o 6,9 %.
Lidé zaplatí více také za rekreaci a kulturu. Dovolené s komplexními službami zaznamenaly nárůst o 14,4 %. Stravovací služby v restauracích a hotelech vzrostly o 13,8 % a ubytovací služby o 13,5 %.
Dobrou zprávou je, že doprava je levnější díky nižším cenám pohonných hmot: náklady na dopravu klesly oproti předchozímu roku o 25 %. Viceprezident ČSÚ Jaroslav Sixta uvedl, že nižší meziroční růst byl naposledy zaznamenán v prosinci 2021, kdy činil 6,6 procenta. Předtím zůstával pod 10 procenty nepřetržitě od července 1998, a to většinou výrazně.
Růst cen pohonných hmot se rovněž zpomalil, zemní plyn meziročně zdražil o 39,8 % oproti 47,6 % v květnu a pevná paliva o 35,2 % oproti 39,4 % v květnu.
Ceny dovolených výrazně vzrostly
V červnu se ceny dovolených s komplexními službami oproti květnu zvýšily o 8,7 %. Mezi další výrazná zdražení, která zasáhla do letního rozpočtu, patří zvýšení cen vína o 2,6 % a piva o 1,5 %.
Ubytovací služby vzrostly o 2,2 %, zatímco stravovací služby v restauracích a hotelech o 0,6 %. Ne všechny zprávy byly špatné. Došlo k poklesu cen zboží a služeb spojených s běžnou údržbou domácnosti o 1,4 %.
Ceny potravin stále rostou, ale pomaleji
Inflace u několika základních potravin zpomaluje, což je pro spotřebitele dobrá zpráva. Tyto položky sice stojí více než loni, ale jejich nárůst se začíná vyrovnávat. Meziroční růst cen masa zpomalil na 4,7 % oproti 8,7 % v květnu a růst cen sýrů a tvarohu zpomalil na 10 % oproti 16,1 % v květnu. Ceny olejů a tuků v klesly o 4,3 %, zatímco v květnu se zvýšily o 2,0 %.
Fiala tvrdí, že jeho politika pomohla inflaci zpomalit
Premiér Petr Fiala uvedl, že kroky vlády přispěly ke snížení inflace. Zmínil mimo jiné zastropování cen energií, tlak na dodavatele potravin a pohonných hmot a vládní úspory.
„Díky zásadnímu úsilí naší vlády se nám podařilo dostat inflaci zpět na jednocifernou hodnotu,“ řekl podle agentury ČTK. „Více než rok jsme vyjednávali a tlačili na výrobce, prodejce potravin, dodavatele a prodejce nafty, benzinu a dalších komodit, aby za ně občané neplatili více než v okolních zemích. Tento tlak se vyplácí,“ řekl Fiala.