Zemi zcela správně považujeme za pohostinný svět. Je to jediná planeta, o které víme, že na ní prosperuje život, včetně lidské civilizace. Podle nové studie by však mohla mít ještě lepší podmínky pro život. K tomu by stačilo, aby se nepatrně posunula oběžná dráha Jupiteru, napsal server ScienceAlert.
Zemi považujeme za obyvatelný svět. To však není samozřejmostí. Nebýt Jupiteru, prší nám na hlavy déšť asteroidů. Jupiter pomohl vyčistit gravitací Sluneční soustavu od trosek asteroidů a stabilizovat oběžné dráhy vnitřních planet.
Naše planeta je až neobvykle pohostinná. Je blízko Slunci, přesto je vlhká. Vyznačuje se geologickou aktivitou a stabilní oběžnou dráhou. Podle nové studie, o níž informoval web ScienceAlert, by však mohlo být ještě lépe. Kdyby se nepatrně změnila oběžná dráha našeho plynného ochránce.
Earth Could Be Even More Habitable. We’d Just Need to Shift Jupiter’s Orbit https://t.co/wcPZ3LvAPO
— ScienceAlert (@ScienceAlert) September 12, 2022
Studie, která byla publikována v časopise The Astronomical Journal, studovala vliv Jupiteru na oběžnou dráhu Země a náklon její osy. Oba tyto faktory jsou zásadní pro počasí a klima.
Vědci vytvořili model simulované Sluneční soustavy s eliptičtější oběžnou dráhou Jupiteru. Předpokládali, že to způsobí menší obyvatelnost Země, opak byl však pravdou. Životní podmínky na Zemi se výrazně zlepšily.
Ráj zalitý slunečním světlem
„Pokud by pozice Jupiteru zůstala stejná, ale změnil by se tvar jeho oběžné dráhy, skutečně by to mohlo zvýšit obyvatelnost naší planety,“ řekla Pam Vervoort z Kalifornské univerzity v Riverside.
Jupiter má jen velmi mírně eliptickou, téměř kruhovou oběžnou dráhu. Pokud by se jeho dráha o něco protáhla, mělo by to zásadní gravitační dopad na ostatní planety. Některé části Země by se dostaly po určitou dobu blíže Slunci.
Tyto části naší planety by se zahřály, přičemž by tak Země měla lepší oslunění. Větší část planety by se proto ocitla v mírném pásmu.
Vervoort řekla, že většinový názor je takový, že změny na oběžné dráze Jupiteru neznamenají pro Zemi nic dobrého. Tato studie se snaží dokázat opak.
Horší scénář by nastal, kdyby se Jupiter přiblížil ke Slunci. Země by se na své ose naklonila oproti současnosti ostřeji, což by vedlo k zamrznutí velkých částí planety a extrémnějším ročním obdobím.
Studie ukazuje, že by se vědci měli při hledání života ve vesmíru zaměřit na hledání plynných obrů podobných Jupiteru. Mohou totiž ovlivňovat životní podmínky na sousedních planetách.