Webbův teleskop pořídil majestátní fotografii takzvaných Sloupů stvoření v Orlí mlhovině. Ohromující sloupce prachu a plynů původně zachytil Hubbleův vesmírný dalekohled již v 90. letech. Jedná se o jednu z nejslavnějších fotografií vesmíru. Další pak pořídil v roce 2014. Informoval o tom deník The New York Times.
Orlí mlhovina se nachází v souhvězdí Hada asi 6500 světelných let od Země. Známá je také jako Messier 16 a světlo z jejích hvězd lze během jasných večerů v červenci a srpnu s trochou snahy zahlédnout pouhým okem.
Nic ve vesmíru však netrvá věčně, a tak se mlhovina za pár milionů let vypaří i se svými hvězdami a známými útvary, mezi něž patří například Sloupy stvoření (také Pilíře stvoření).
The James Webb Space Telescope released on Wednesday a new view of the cosmic landscape called the Pillars of Creation. https://t.co/ISYDlgai1m
— The New York Times (@nytimes) October 20, 2022
Popularitu Sloupům stvoření propůjčil Hubbleův vesmírný dalekohled, který v roce 1994 a následně v roce 2004 pořídil jejich snímek.
Nyní práci dalekohledu zopakoval Webbův teleskop, od něhož si vědci mnohé slibují díky jeho schopnosti detailního zobrazování s pomocí senzorů zachycujících infračervené záření.
Snímek sdílela evropská vesmírná agentura ESA a americká NASA. Zachycuje velkolepě detailní sloupce prachu a plynů rozpínajících se přes osm světelných let. Vědcům takové snímkování může pomoci lépe pochopit zrod hvězd.
Sčítání hvězd
Podle tiskové zprávy zveřejněné na webu NASA mohou astronomové provést jejich sčítání a určit jejich typy. Mohou tak zlepšit své modely a teorie o jejich vzniku, zániku a následnému předávání vychrleného materiálu.
Jak připomíná deník The New York Times, Orlí mlhovina je jednou z nejproduktivnějších „továren“ na nové hvězdy v Mléčné dráze. Webbův teleskop svým detailním záběrem nyní odhalil ve sloupcích další dosud skryté hvězdy.
Ve špičkách sloupců jdou vidět malé červené body. To jsou velmi mladé hvězdy, zrozené teprve před několika sty tisíci lety.
Ve stejných oblastech si lze povšimnout rudých a oranžových šmouh, které připomínají lávu. Kosmická láva to však není, jen proudy materiálů tryskajících z hvězd, které se střetávají s okolním prachem a plyny.
Webbův dalekohled byl vypuštěn do vesmíru minulý rok na Štědrý den. Stál zhruba 10 miliard dolarů. Vědci si od něj slibují přelomová zjištění o počátcích a zrodu vesmíru.