Nebývalé znečištění ovzduší v pákistánském městě Láhaur donutilo úřady na týden uzavřít všechny základní školy. Od pondělí bude také 50 procent kancelářských pracovníků pracovat z domova v rámci plánu „zelené výluky“. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Mezi další opatření patří zákaz motorových rikš a prodejců, kteří grilují bez filtrů, vyjmenovává BBC. „Tento smog je velmi škodlivý pro děti, masky by měly být ve školách povinné,“ uvedl paňdžábský vyšší ministr Marriyum Aurangzeb.
Láhaur, druhé největší pákistánské město, se v neděli podruhé umístil na prvním místě světového žebříčku měst s nejvíce znečištěným ovzduším.
Record high pollution level in Lahore, AQI breaches 1900 mark at some areas. Authorities shut down primary school for a week. @trptitripaathi @tapasjournalist #LahoreSmog #AirQuality pic.twitter.com/dRDZZTwQq5
— DD India (@DDIndialive) November 3, 2024
Podle údajů společnosti IQAir index kvality ovzduší, který měří řadu znečišťujících látek, v sobotu překročil hodnotu 1 900, uvádí agentura Reuters. To je výrazně nad referenční hodnotou 300, kterou Světová zdravotnická organizace považuje za „nebezpečnou“.
Hladina jemných prachových částic v ovzduší, které nejvíce poškozují zdraví, se rovněž vyšplhala vysoko nad nebezpečnou úroveň.
Na vině je podle úřadů Indie
Raja Jehangir Anwar, vysoká úřednice pro životní prostředí, uvedla, že „největší bolestí hlavy“ způsobující smog je praxe spalování rostlinného odpadu, známého jako strniště, za indickou hranicí.
Aurangzeb vysvětlila, že výpary jsou „silným větrem zanášeny do Pákistánu“. „To nelze vyřešit bez jednání s Indií,“ řekla. Dodala, že provinční vláda bude takové jednání iniciovat prostřednictvím ministerstva zahraničí.
Vláda vyzývá lidi, aby zůstali doma a vyhnuli se zbytečnému cestování. Vozidla vybavená čerpadly rozprašují do ovzduší vodu, aby pomohla kontrolovat úroveň smogu. V některých oblastech byly zastaveny stavební práce. Továrny a staveniště, které nebudou tato nařízení dodržovat, mohou být uzavřeny.
Toxický vzduch může zabíjet
Situace bude znovu vyhodnocena příští sobotu, aby se zjistilo, zda by školy měly zůstat zavřené. Podle WHO může mít vdechování toxického vzduchu katastrofální zdravotní následky, včetně mrtvice, srdečních onemocnění, rakoviny plic a některých respiračních onemocnění.
Minulý měsíc byl žákům až do ledna zakázán pohyb venku. Také byla upravena doba vyučování, aby děti nemohly cestovat v době, kdy je úroveň znečištění nejvyšší.
„Jako matka jsem plná obav,“ řekla 42letá Lilly Mirza tiskové agentuře AFP. „Loni to tak zlé nebylo… Někdo nám musí říct, co se stalo. Vybuchla někde bomba způsobující znečištění?“ ptá se.
Smogová krize v Láhauru, podobně jako v indickém hlavním městě Dillí, má tendenci se zhoršovat v chladnějších měsících kvůli teplotní inverzi, která zadržuje znečištění blíže k zemi.