Zotavení ekonomiky eurozóny z nejhlubší recese v její historii potrvá dva roky, případně i déle, uvedli ekonomové v nejnovějším průzkumu. Zároveň upozornili, že současná, relativně příznivá situace na trhu práce, může ke konci roku nabrat špatný směr.
Eurozónu, podobně jako další oblasti, těžko zasáhla pandemie nového koronaviru, která se začátkem roku rozšířila ze střední Číny. S cílem podpořit zotavení Evropské unie se lídři členských států v červenci dohodli na pomoci v celkové hodnotě 750 miliard eur. Nálada na trhu se zlepšila a po propadu v 2. kvartálu se evropská ekonomika postupně oživuje.
Podle ekonomů oslovených agenturou Reuters zaznamená ekonomika eurozóny ve 3. čtvrtletí mezičtvrtletní růst o 8,1 procenta. Pokud se odhad, kterým ekonomové potvrdili prognózu z července, naplní, bude to nejvýraznější hospodářský růst eurozóny v její historii. Ve 2. čtvrtletí zaznamenala nejvýraznější pokles, který dosáhl 12,1 procenta. V květnu prognóza ekonomů poukazovala na růst ve 3. čtvrtletí na úrovni 7,2 procenta.
V posledním čtvrtletí by se tempo růstu mělo výrazně zpomalit, rozsah zpomalení by však neměl být tak výrazný, jak ekonomové předpokládali v odhadu z minulého měsíce. Počítají s růstem ekonomiky o 3 procenta, zatímco v červenci odhadovali, že v závěru roku vzroste ekonomika eurozóny o 2,8 procenta.