Pokud nový americký prezident Donad Trump uvalí cla na dovoz z Číny, Mexika a Kanady, dopady pocítí všechny čtyři ekonomiky. Mexická prezidentka podle televize BBC pohrozila Trumpovi obchodní válkou a Čína odmítla odpovědnost za americkou fentanylovou krizi. Kanadský premiér Justin Trudeau vyzval ke zdrženlivosti. Trumpova cla mohou poškodit hlavně jeho voliče, varuje agentura AP.
Trump na své sociální síti Truth Social slíbil uvalit clo ve výši 25 procent na dovoz z Kanady a Mexika a dodatečné desetiprocentní clo na dovoz z Číny v rámci boje proti ilegální migraci a fentanylové krizi ve Spojených státech.
Hrozba nového amerického prezidenta vyvolala bouřlivé reakce. Mexiko mu přímo pohrozilo obchodní válkou. „Jedno clo bude v reakci následovat druhé a tak dále, dokud neohrozíme naše společné podniky,“ uvedla mexická prezidentka Claudia Sheinbaum.
Mexico President signals she's prepared to respond with retaliatory tariffs if Trump makes good on his threat
— Selina Wang (@selinawangtv) November 26, 2024
says "it would cause inflation and job losses" in US & Mexico
Canada's PM says: "I don’t think the idea of going to war with the United States is what anyone wants." @ABC pic.twitter.com/Y9fC7rluiw
Zvyšování tarifů ilegální migraci ani spotřebu drog nevyřeší. Pokud Trumpova administrativa uvalí na mexický dovoz cla, Mexiko uvalí vlastní sankce na dovoz z USA, uvedla podle BBC první mexická prezidentka v historii severoamerické země.
Mexiko podle ní efektivně zakročilo proti ilegální migraci a drogy označila za problém veřejného zdraví a spotřeby v USA. Také varovala, že některé americké automobilky provozují v Mexiku výrobní závody a cla poškodí jejich podnikání.
Mluvčí čínské ambasády ve Washingtonu se ke clům vyjádřil se slovy, že obchodní válku nemůže nikdo vyhrát. Ekonomickou a obchodní spolupráci mezi Americkou a Čínou označil za „ve své podstatě vzájemně výhodnou“.
Trump cla zavést vůbec nemusí
Obvinění, že Čína umožňuje pašování chemikálií potřebných k výrobě fentanylu do Spojených států označil za zcestné. „Myšlenka, že Čína vědomě nechává proudit sloučeniny fentanylu do USA, je zcela v rozporu s fakty a realitou,“ řekl mluvčí.
Někteří zákonodárci v kanadském parlamentu během mimořádného zasedání navrhli uvalení cel na americký dovoz a Trudeaua vyzvali k prosazování politiky „Kanada především“. Premiér nicméně ve svém projevu vyzval ke zdrženlivosti.
Není jasné, zda Trump svůj slib splní. Cla a možná obchodní válka představují v první řadě hrozbu pro americkou ekonomiku, což znamená, že poradci budou prezidenta mírnit. Dopady pro americké spotřebitele mohou být podle AP tvrdé.
Zdražilo by úplně všechno od potravin, alkoholu, oblečení, zemědělských produktů po automobily a další zboží. Vysoké ceny potravin přitom byly hlavním důvodem, proč si voliči vybrali za svého nového prezidenta Trumpa místo viceprezidentky Kamaly Harris.
Trump se hrozbou cel snaží přimět spojence i protivníky usednout k jednacímu stolu a hovořit o otázkách migrace a obchodu. Televizi CNN to sdělil nejmenovaný americký úředník. Řada expertů zastává názor, že Trump používá cla jako páku ve vyjednávání.
Společnost Goldman Sachcs ve své analýze uvedla, že současná Trumpova obchodní politika připomíná jeho první funkční období. Trump cla používal především jako vyjednávací prostředek, řadu z navrhovaných tarifů nakonec nezavedl.
Obavy z Trumpových cel pociťuje i Evropa. Také v tomto případě však platí, že obchodní válka by bolela v první řadě americkou ekonomiku a spotřebitele. Ekonomové a analytici se shodují, že Trumpovi se cla nevyplatí.