Žraloci u pobřeží Brazílie mají ve svých tělech stopy kokainu, napsal s odkazem na novou studii brazilských vědců list The Guardian. Dopad na jejich chování nebo zdraví není jasný. Deník Daily Star nicméně napsal, že tyto paryby s přítomností kokainu v organismu mohou být agresivní.
Ekotoxikolog z Institutu Oswalda Cruze Enrico Mendes Saggioro v rámci studie publikované v Science of The Total Environment se svým týmem otestoval běžnými metodami 13 žraloků ostronosých ulovených rybářskými sítěmi u brazilského pobřeží nedaleko Rio de Janeiro, píše The Guardian.
Nejprve vědci provedli pitvu a následně prozkoumali svalovou a jaterní tkáň paryb s pomocí kapalinové chromatografie a tandemové hmotnostní spektrometrie. Co našli, je nemile překvapilo – stopy po velkém množství kokainu.
Wild sharks off Brazil coast test positive for cocaine, scientists say https://t.co/XS1ZY7JZ2u
— Guardian news (@guardiannews) July 23, 2024
Droga se vyskytovala hlavně ve svalové tkáni, popsali nález v časopise Science of the Total Environment. Stopy po kokainu byly již dříve identifikovány v řekách, mořích i odpadní vodě. Našly se v organismech celé řady mořských živočichů.
Již dříve vědci odhalili drogu u krevet. V Brazílii učinili stejný nález v organismu ústřic a úhořů. Koncentrace drogy v organismu žraloků však byla stokrát větší než u jiných vodních živočichů. Vědci netuší, jak přesně se k nim dostala.
A co agresivita
S největší pravděpodobností však do moře proudí přes odpadní vody z nelegálních laboratoří nebo od uživatelů drog. Zdrojem však mohou být i balíčky kokainu pohozené do moře překupníky při útěku před policií.
Žraloci jsou v Brazílii běžnou součástí menu a konzumace jejich masa kontaminovaného kokainem může být zdraví nebezpečná, varují výzkumníci. Je také otázka, jaký vliv droga má na zdraví a chování těchto tvorů.
Tým se obává, že mohla zkrátit jejich očekávanou délku života, poškodit jim zrak a ovlivnit lovecké schopnosti žraloků. Experti se podle Daily Star shodují, že neexistují důkazy o tom, že by se zvířata s kokainem v organismu stala agresivními.
Podél amerického pobřeží, zejména na Floridě, však žraloci s kokainem v organismu podle tamních médiích agresivně útočí na lidi ve vodě. Drogoví bossové tam kokain obvykle do vody shazují pro další vyzvednutí v rámci dodavatelského řetězce.