Ve druhé světové válce neumírali vojáci jenom následky kulek a explozí. Velké množství z nich posloužilo jako potrava pro žraloky. Když skončili piloti nebo námořníci v oceánu, žraloci zabíjeli ve velkém. Přitahuje je totiž krev, šplouchání i kontrasty výrazných barev a tmavého oceánu, vyplývá z článku publikovaného na webu BBC.
V posledních době dochází stále častěji k nevyprovokovaným útokům žraloků. Vody v oblíbených destinacích se hemží turisty v barevných plavkách a experti proto často upozorňují, že například žluté vzory žraloky přitahují.
Žraloci neloví lidi úmyslně, pletou si je se svou tradiční kořistí, s rybami či tuleni. Proto se nedoporučuje kolem sebe šplouchat, pokud ve vaší blízkosti nějaký plave. Vědci se snažili zjistit, jaký zrak vlastně žraloci mají.
Do #sharks bite based on what color you wear? #Science debunks the myth of ‚yum yum yellow‘https://t.co/7ht5eK0d79 pic.twitter.com/Qbt1mpL7bb
— Business Insider India🇮🇳 (@BiIndia) August 3, 2023
Podle článku BBC se liší druh od druhu. Žraloci lovící spíše u dna ve tmavých vodách nepotřebují vidět tolik detailů. Ale například žraloci bílí lépe rozeznávají barvy a mají celkově detailnější zrak.
Odborník na žraloky Sam Gruber ve studii publikované v časopise Biology of Sharks and Rays zjistil, že tyto paryby mají vynikající ostrost zraku a schopnost rozeznávat světlo od tmy. Podle odborné literatury přitom obsahují jejich oči pouze tyčinky pro detekci pohybu a rozeznávání kontrastu.
Pozor na barvy
Gruber však zjistil, že oči některých žraloků obsahují navíc čípky pro vykreslování barev a jemných detailů. Právě takové oči mají druhy, které se pohybují blíže k mořské hladině. Za útoky na letce a námořníky ale stáli hlavně pelagičtí žraloci.
Mezi ně patří například žralok dlouhoploutvý. Gavin Naylor, ředitel Floridského programu výzkumu žraloků v Gainesville na Floridě, vysvětlil, že tito dravci mají relativně málo čípků. Rozlišovat barvy však zvířatům umožňují i bílkoviny známé jako opsiny.
Ty zkoumal biolog Nathan Hart z Macquarie University v Novém Jižním Walesu. Podle výsledků jeho studie publikované v časopise Journal of Fish Buology drtivá většina žraločích druhů monochromatické vidění a barevný zrak ztratily v průběhu evoluce. To ale neznamená, že špatně vidí.
Žraloci podle něj mají zvýšenou citlivost na kontrast. V tmavých vodách vás vůbec nemusí vidět. Pokud ale máte pestrobarevné plavky, zaznamenají jejich kontrast vzhledem k okolí. Mnoho útoků bílých žraloků se totiž uskutečnilo v kalných vodách.
„Tudíž je to kontrast, který dokážou zachytit,“ řekl výzkumník. Podle databáze International Shark Attack File lze snížit riziko interakce se žralokem volbou černých či modrých plavek, potápěčské výstroje či surfařských prken.