Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg nechce stát v pozadí. Přeje si být součástí zavádění regulačních politik v technologickém sektoru a odvětví umělé inteligence (AI). To je hlavní důvod, proč se snaží jít více na ruku nastupujícímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Hovořil o tom šéf globální politiky Mety a napsaly o tom servery Benzinga a The Guardian.
Zuckerberg si přeje hrát aktivní roli při zavádění technologických regulací Trumpovou administrativou, přiznal podle Benzinga bývalý britský vicepremiér a současný šéf globálních záležitostí Mety Nick Clegg.
Minulý týden Zuckerberg povečeřel na vlastní žádost s Trumpem v jeho floridském sídle Mar-a-Lago a diskutoval s ním o nastupující republikánské vládě. Také mu předvedl své nové sluneční brýle vybavené fotoaparátem.
Meta’s Mark Zuckerberg wants ‘active role’ in shaping Trump tech policy, exec Nick Clegg says https://t.co/FcNYDyY1QN pic.twitter.com/vtgzT5vlBt
— New York Post (@nypost) December 3, 2024
„Mark Zuckerberg se velmi jasně vyjádřil o své touze podporovat a být účastníkem této změny, kterou vidíme po celé Americe,“ řekl televizi Fox News Stephan Miller, zástupce personálního šéfa Bílého domu pro politiku z Trumpovy administrativy.
Aby mohl Zuckerberg být součástí diskuse o udržení Ameriky v první linii technologického pokroku, musel přehodnotit fungování sociální sítě Facebook. Právě kvůli ní byl s Trumpem v dlouhodobém sporu, připomíná The Guardian.
Zuckerberg by rád konec TikToku
Meta rozzuřila Trumpa poté, co mu zablokovala účty na Facebooku a Instagramu po útoku jeho příznivců na Kapitol 6. ledna 2021. Republikán navíc ostře kritizoval společnost za údajné potlačování informací o pokusu o atentát z 13. července, kdy utrpěl zranění ucha.
Trump dlouhodobě obviňuje Metu z blokování konzervativních názorů a Clegg připustil, že byla firma při moderování obsahu příliš tvrdá. „Víme, že při prosazování našich zásad je naše chybovost stále příliš vysoká, což narušuje svobodu projevu, kterou jsme se rozhodli umožnit.“
Zuckerberg byl dokonce mezi prvními gratulanty po Trumpově vítězství v prezidentských volbách. V nich porazil demokratickou kandidátku a viceprezidentku Kamalu Harris z administrativy prezidenta Joe Bidena.
Ta měla podle Zuckerberga v roce 2021 tlačit na Facebook, aby cenzuroval veškeré informace týkající se nemoci covid-19 – včetně vtipných memů a satirických příspěvků.
Zuckerberg se snaží zlepšit vztahy s Trumpem poté, co republikánský prezident prohlásil, že je proti zákazu čínské sociální sítě TikTok na americkém trhu, protože by to posílilo moc Facebooku. Konec TikToku v USA by hrálo Metě do karet.
Vlivným Trumpovým poradcem se stal miliardář Elon Musk. To je pro Zuckerberga problém, protože Musk teď může promlouvat do politiky o technologiích a se Zuckerbergem má spory. Ty dvojice plánovala vyřešit soubojem v kleci, k němuž však nikdy nedošlo.