Bezpečnostní složky se připravovaly na protesty nespokojených Trumpových příznivců, během inaugurace Joe Bidena byl ale ve Washingtonu D.C. klid. Podle serveru NPR protrumpovští aktivisté na radikály apelovali, aby zůstali doma.
Ačkoliv FBI předem varovala, že do hlavního města USA míří ozbrojení extremisté a maximálně kvůli tomu posílila bezpečnost Kapitolu, násilné protesty podobné těm, které se udály 6. ledna na jednání Kongresu, se nekonaly. Do města přijelo 25 tisíc členů Národní gardy, federálové je všechny museli prověřit. Dva z nich se na poslední chvíle mise nesměli zúčastnit, protože se u nich objevilo napojení na radikální skupiny.
Právě kvůli masivnímu nasazení armády někteří národovečtí aktivisté varovali své příznivce. Jedním z nich je například Nicholas Fuentes, lídr skupiny mladých nacionalistů Groypers. „Nepřibližujte se zítra k Washingtonu D.C., ani k jiným státním kapitolům. Oni se nebudou s nikým párat a jsou natěšeni na to někoho exemplárně potrestat. Zůstaňte doma!„, napsal Fuentes na Twitter. Podle FBI byl Fuentes jedním z radikálů, kteří před útokem obdrželi podezřelé peníze z Francie, celkem se jednalo o 500 tisíc dolarů v bitcoinech. Detektivové vyšetřují, jestli útoky na Kapitol mohly být částečně organizovány a financovány ze zahraničí.
Zatímco obvykle při prezidentských inauguracích bývá na ulicích kolem Kapitolu spousta lidí, ve středeční ráno doslova zely – až na pár pejskařů – prázdnotou. Napjatou atmosféru ale dokreslovaly desítky vojáků v ulicích a obrněné vozy, které sloužily jako blokáda. „Tohle jsem nikdy nezažil. Je trochu divné, jak tohle místo najednou připomíná pevnost,“ citoval server NPR dlouholetého obyvatele Washingtonu D.C. Donnella Dicksona, jenž zažil mnoho inauguračních ceremoniálů.
První organizátoři obviněni
Je několik faktorů, které zřejmě sebraly aktivistům vítr z plachet: některým za protesty z 6. ledna, při kterých zemřelo pět lidí včetně policisty, reálně hrozí vězení. Žalobci už obvinili tři lidi přímo z organizování nepokojů: všichni jsou to členové militantní národovecké organizace Oath Keepers (Přísežníci). Podle Reuters se jedná o pětašedesátiletého Thomase Edwarda Caldwella z Virginie, osmatřicetiletou Jessicu Watkinsovou z Ohia a Donovana Ray Crowla, rovněž z Ohia. Tito tři lidé jsou obvinění ze spiknutí proti Spojeným státům. Caldwell, který je považován za lídra protistátní skupiny, už řekl, že všechna obvinění jsou falešná. Desítky dalších demonstrantů jsou ve vazbě a čeká je soud za výtržnictví a neoprávněné vniknutí.
„Nic jsme nezničili, nespálili, neukradli, a pravda je, že jsme se v Kapitolu chovali velmi ohleduplně, dokud na nás policie nezaútočila. Pak jsme dali najevo, že si to nenecháme líbit,“ napsala Watkinsová na sociální síť Parler krátce po demonstraci.
V některých státech také aktivisté varovali potenciální demonstranty, že protesty mohou sloužit úřadům jako záminka k dalšímu zatýkání.
Hrát roli mohlo ovšem i to, že sociální sítě Twitter i Facebook zablokovaly mnoho účtů, které mohly k dalším násilnostem provokovat. Sociální síť Parler, na které se nacionalisté scházejí, přestala fungovat poté, co ji Amazon odstřihl od hostingu.